N,N1-BİS-(2-hidroksibenzil) etilendiaminlerin bazı geçiş metal katyonları ile verdikleri komplekslerin moleküler oksijenle etkileşimi
Interaction of molecular oxygen with some transition metal complexes of N,N1-BİS-(2-hydroxybenzyl) etilendiamines
- Tez No: 90854
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bazı geçiş metal komplekslerinin moleküler oksijen bağlama kabiliyetleri iyi bilinmektedir. N,N'-bis(2-bJdroksibenzil)etilendiaminin ve N,Nl-bis(2-hidroksi-5- bromobenzil)etilendiaminin Cu(II),Co(II) ve Ni(II) kompleksleri sentezlenerek yapılan IR,UV,manyetik geçirgenlik ve elementel analiz yardımıyla aydınlatılmıştır. Cu(II) ve Co(II) kompleksleri susuz ortamda dioksan-piridin içerisinde moleküler oksijeni absorplamaktadır. Co(II) kompleksi oksijen ile ilk aşamada Co(III)'ü; ikinci aşamada sekonder amin,imine yûkseltgenmekte ve Schiff bazının metal kompleksleri elde edilmektedir. Reaksiyon yürüyüşü ESR, İR ve manyetik geçirgenlik ölçümleri ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary It has been well known molecular oxygen bound capability of some transition metal complexes of N,N-bis(2-hidroksibenzyl)ethylendiamin and N,N -bis(2-hydroxy-5- bromobenzyl)ethylendiamine have been synthesised and their structures have been identified by IR,UV, magnetic susceptibility and elemental analysis methods Cu(EL) and Co(H) complexes have absorbed molecular oxygen in pyridine anhydrous media. In the reaction firstly Co(II) complex oksidized to Co(III), later seconder ammine oxidized to immine and finally metal complexes have been synthesised. The structure of complexes have been identified by ESRJR and magnetic susceptibility.