Farklı şiddet aralığında uygulanan egzersizlerin telomer sağlığı, TNF-α ve antioksidan seviyelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of exercises applied at different intensity ranges on telomere health, TNF-α and antioxidant levels
  1. Tez No: 908621
  2. Yazar: NURİ MERT EMBİYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı şiddet aralığında uygulanan egzersizlerin telomer sağlığı (TERT-TRF2), TNF-α (tümör nekroz faktörü-alfa) ve antioksidan seviyelerine (NRF2-SOD2) etkisini incelemektir. Araştırmada, son test kontrol gruplu deney desenli bir model kullanılmıştır. 32 adet (3 aylık) erkek Wistar Albino rat çalışmaya dahil edilmiştir. Ratlar, kontrol, düşük (15m/dk), orta (20m/dk), yüksek şiddetli (30m/dk) egzersiz gruplarına (n=8) ayrılmıştır. Ratlar 6 haftalık treadmill egzersizi sonrasında sakrifiye edilerek kan örnekleri alınmıştır. Elde edilen örneklerde TERT,TRF2, SOD2,NRF2, ve TNFa düzeyleri ölçümü için ticari ELISA kitleri (Reed Biotech Ltd, Wuhan, CHINA) kit kataloglarında belirtilen çalışma prosedürlerine uygun olarak kullanılmıştır.Parametrik dağılım gösteren veriler için One Way ANOVA testi, nonparametrik dağılım gösteren parametreler için Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Post-hoc testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of exercises applied at different intensity ranges on telomere health (TERT-TRF2), TNF-α (tumor necrosis factor-alpha), and antioxidant levels (NRF2-SOD2). A post-test controlled experimental design was used in the study. Thirty-two (3-month-old) male Wistar Albino rats were included in the study and divided into control, low (15m/min), moderate (20m/min), and high-intensity (30m/min) exercise groups (n=8 in each group). Following six weeks of treadmill exercise, the rats were sacrificed, and blood samples were collected. Commercial ELISA kits (Reed Biotech Ltd, Wuhan, CHINA) were used for the measurement of TERT, TRF2, SOD2, NRF2, and TNF-α levels according to the procedures specified in the kit catalogs. For data with a parametric distribution, the One Way ANOVA test was used, while the Kruskal Wallis H test was applied for non-parametric data. Post-hoc tests were conducted to determine which group the differences originated from. According to the findings, there were no significant differences among the groups in terms of body weight changes at the 0th, 3rd, and 6th weeks or in TERT, TRF2, TNF-α, and NRF2 levels (p>0.05).