Animasyon filmlerde mekân ve karakterlerin formlar ile ilişkilendirilerek oluşturulan duygu aktarımı ve uygulama filmi
Emotional transfer created by relating spaces and characters with forms in animation films and a film application
- Tez No: 908641
- Danışmanlar: PROF. FETHİ KABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çizgi Film (Animasyon) Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Form doğanın birçok yerinde bulunması ile kullanım yerine göre insanlarda değişik anlam ve duygular oluşturabilmektedir. Bitki örtüsü, dağlar ve denizlerdeki dalgaların yapısı gibi birçok doğal ögelerin yapısında form ve şekiller duygusal bir yansımaya hizmet etmektedir. Bu yaklaşım mimari, heykel, resim gibi sanatın birçok alnında form ele alınarak sanatçının eserinde duygularını ve düşüncelerini aktarma yöntemi olarak farklı akım ve türler ile karşımıza çıkmaktadır. Bir sanat biçimi olan animasyonda form kullanımı karakter ve mekânlar ile hikâye anlatımının önemli bir parçasıdır. Bu araştırmada, form ve animasyon ilişkisine değinerek karakter ve mekân yapılarında daire, kare ve üçgen formları üzerinden örnekler ile ele alındıktan sonra“Up”(Yukarı Bak) animasyon filminde kullanımlarına göre formların oluşturduğu duygu durumları incelenecektir. Ardından bu formların tasarım ögeleri ile duygu durumlarına yansıdığı“Gölge”isimli animasyon film uyarlaması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Forms found in many places in nature can create different meanings and emotions in humans depending on their use. Forms and shapes in the structure of many natural elements such as vegetation, mountains and the structure of waves in the sea serve an emotional reflection. This approach appears in different movements and genres as a method of conveying the artist's feelings and thoughts in his work by considering form in many areas of art such as architecture, sculpture and painting. In animation, which is an art form, the use of form is an important part of storytelling with characters and spaces. In this research, after addressing the relationship between form and animation and addressing examples of circle, square and triangle forms in character and space structures, the emotional states created by the forms according to their use in the animation film“Up”will be examined. Then, an animated film adaptation called“Shadow”will be made in which these forms are reflected in emotional states with design elements.