Farklı geçici restorasyon materyallerinin mekanik özelliklerinin ve renk stabilitelerinin karşılaştırılması
Comparison of mechanical properties and color stability of different temporary restoration materials
- Tez No: 736197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SERTAÇ ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Geçici restorasyonlar kullanıldığı süre içinde çiğneme kuvvetlerine karşı koyabilecek mekanik dayanıklılığa sahip olmalı, pulpa ve periyodonsiyumu korumalı, dişi stabilize etmeli ve renk değişikliğine uğramamalıdır. Bu çalışmada farklı üretim teknikleriyle 4 farklı materyalden üretilen örneklerin kırılma dayanımı, yüzey sertlikleri ve renk stabiliteleri incelenmiştir. Çalışmada Tempo CAD eksiltmeli üretim, Curo Temp eklemeli üretim teknikleri ile otopolimerizan Dentalon Plus ve Prevision Temp direk yöntemle kullanılan materyaller incelenmiştir. Kırılma dayanımı testi için kron örnekler (n=10) ve yüzey sertliği ve renk stabilitesi testleri için de 10 mm x 2 mm disk örnekler (n=10) üretilmiştir. Kron örneklere üniversal test makinesi kullanılarak kırılana kadar kuvvet uygulanmıştır. Disk örneklerden ise yüzey sertliği ölçümlerinden sonra ilk renk ölçümleri yapılarak kaydedilmiştir (L1, a1, b1). Tüm disk örnekler 1000 siklus kahve termal siklusuna (bekleme süresi 30 saniye, transfer süresi 5 saniye) tabi tutulmuştur. Kahve termal siklusundan sonra ise yine yüzey sertliği ölçümleri yapıldıktan sonra örneklerin renk ölçümleri (L2, a2, b2) yapılarak değerler kaydedilmiştir. Renk farkı hesaplamasında ΔE00 ve ΔEab renk farkı formülleri kullanılarak hesaplama yapılmıştır. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov Smirnov testi ile ölçülerek nicel bağımsız verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey, Kruskal-wallis, Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Bağımlı nicel verilerin analizinde eşleştirilmiş örneklem t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Temporary restorations should have mechanical strength to resist chewing forces, protect the pulp and periodontium, stabilize the tooth and should not change color. In this study, the fracture strength, surface hardness and color stability of the samples produced from 4 different materials with different production techniques were investigated. In the study, Tempo CAD subtractive manufacturing, Curo Temp additive manufacturing techniques, autopolymerizing Dentalon Plus and Prevision Temp materials used with direct method were examined. Crown specimens (n=10) were produced for the fracture strength test and 10 mm x 2 mm disc specimens (n=10) were produced for the surface hardness and color stability tests. Force was applied to the crown specimens until they broke using a universal testing machine. From the disk samples, the first color measurements were made after the surface hardness measurements (L1, a1, b1). All disc samples were subjected to 1000 cycles of coffee thermal cycles (holding time 30 seconds, transfer time 5 seconds). After the coffee thermal cycle, again after the surface hardness measurements were made, the color measurements (L2, a2, b2) of the samples were made and the values were recorded. Calculations were made using the color difference formulas ΔE00 and ΔEab. Distribution of variables One-way analysis of variance (ANOVA), Tukey, Kruskal-wallis, Mann-Whitney U tests were used in the analysis of quantitative independent data with the Kolmogorov Smirnov test. Paired sample t-test was used in the analysis of dependent quantitative data.