Mülteci öğrenciler ile Türk öğrencilerinin teknoloji bağımlılığının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examining the technology addiction of refugee students and Turkish students according to various variables
- Tez No: 908675
- Danışmanlar: PROF. DR. ORÇUN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin teknoloji bağımlılığının yerli ve mülteci olarak farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca, demografik özelliklerine göre teknoloji bağımlılığının farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiş olup betimsel niteliktedir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Hatay ilinde bulunan ortaokullarda öğrenim gören yerli ve mülteci 299 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerini elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”ve“Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. SPSS 26 programı ile yapılan analizlerde grup karşılaştırmasında t-testi (Independent sample t-testi), ilişkisiz ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında Tek yönlü Varyans (Oneway ANOVA) analizi ve farkın kaynağının belirlenmesi için post-hoc analizi yapılmıştır. Post-hoc analizlerinde varyanslarının homojen bulunduğu durumlarda Bonferroni testi, homojen bulunmadığı durumlarda Tamhane's testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, Türk öğrencilerin Teknoloji Bağımlılık puanları mülteci öğrencilerin Teknolojik Bağımlılık puanlarına göre anlamlı şekilde daha yüksektir. Çalışma, teknoloji bağımlılığının yerli ve mülteci öğrencilerin akademik ve sosyal yaşamları üzerindeki etkilerini anlamak ve bu alanda yapılacak gelecekteki araştırmalara katkı sağlamak amacıyla önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether technology addiction among middle school students differs between local and refugee students based on their. Additionally, it examines whether technology addiction varies according to demographic characteristics. The research is designed in a correlational survey model and is descriptive in nature. The sample of the study consists of 299 local and refugee students studying in middle schools in Hatay during the 2023-2024 academic year. To collect the research data, a“Personal Information Form”and the“Technology Addiction Scale”were used. In the analyses conducted with the SPSS 26 program, the t-test (Independent Sample t-test) was used for group comparisons, one-way ANOVA analysis was used for comparisons of more than two unrelated groups, and post-hoc analysis was conducted to determine the source of the difference. In post-hoc analyses, the Bonferroni test was used when variances were found to be homogeneous, and the Tamhane's T2 test was used when variances were not homogeneous. According to the research findings, the technology addiction scores of Turkish students are significantly higher than those of refugee students. The study provides important data to understand the effects of technology addiction on the academic and social lives of local and refugee students and to contribute to future research in this field.