Multipl skleroz hastalarında yeni alt ekstremite beceri değerlendirmesinin güvenilirliğinin ve geçerliliğinin incelenmesi
The reliability and validity of the novel lower-extremity dexterity assessment in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 908741
  2. Yazar: NUMAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışma, Multipl Skleroz (MS) hastalarında yeni alt ekstremite beceri değerlendirmesinin (YAEBD) güvenilirliğini ve geçerliliğini incelenmeyi amaçladı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 49 MS hastası ve 49 sağlıklı birey dâhil edildi. Test-tekrar test güvenilirliği; sınıfiçi korelasyon katsayısı (ICC=Intraclass Correlation Coefficient), Bland-Altman grafikleri, standart ölçüm hatası (SEM=Standard Error of Measurement) ve minimum saptanabilir değişiklik (MDC=Minimal Detectable Change) ile incelendi. Eş zamanlı geçerlilik için YAEBD ile dokuz delikli peg test, dört adım kare testi, Berg Denge Ölçeği, aktiviteye özgü denge güven ölçeği, 10 metre yürüme testi, sekiz şekilli yürüme testi, süreli kalk ve yürü testi, beş tekrarlı otur kalk testi ve Genişletilmiş Engellilik Durum Ölçeği arasındaki korelasyonlar incelendi. Bilinen gruplar geçerliliği için gruplar arasında YAEBD tamamlama süreleri karşılaştırıldı. MS grubunda, ROC analizi düşenleri düşmeyenlerden ayıran en iyi kesme sürelerini belirlemek için kullanıldı. Bulgular: YAEBD dominant ve dominant olmayan alt ekstremitede mükemmel test-tekrar test güvenilirliğine sahipti (ICC=0,966 ve ICC=0,971, sırasıyla). Bland-Altman grafiğinde yüksek uyum vardı. SEM ve MDC; dominant tarafta 1,35 sn ve 3,74 sn bulunurken, dominant olmayan tarafta 1,17 sn ve 3,24 sn bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was aimed to examine the reliability and validity of the novel lower-extremity dexterity assessment (NLEDA) in patients with multiple sclerosis (PwMS). Materials and Methods: Forty-nine PwMS and 49 healthy people were included in this study. The test-retest reliability was examined with the intraclass correlation coefficient (ICC), Bland-Altman graphs, standard error of measurement (SEM) and minimum detectable change (MDC). For the concurrent validity, correlations between the NLEDA and nine hole peg test, four step square test, Berg Balance Scale, activity specific balance confidence scale, 10-meter walk test, figure of eight walk test, timed up and go test, five times sit to stand test, and Expanded Disability Status Scale were used. For the known-groups validity, the NLEDA completion times were compared between groups. In the multiple sclerosis (MS) group, the ROC analysis was used to determine the best cut-off times to discriminate fallers from non-fallers. Results: The NLEDA had excellent test-retest reliability dominant and non-dominant lower extremity (ICC=0.966 and ICC=0.971, respectively). There was high agreement in the Bland-Altman plot. The SEM and MDC were found 1.35 s and 3.74 s on the dominant side, while were found 1.17 s and 3.24 s on the non-dominant side.