Comparison of obturation quality of different root canal filling materials available for use in retained primary molars: An in vitro study
Sürekli dişlenmede kalması gereken süt azı dişlerinde kullanım için uygun farklı kök kanal dolgu materyallerinin obturasyon kalitesinin karşılaştırılması: Bir in vitro çalışma
  1. Tez No: 968488
  2. Yazar: EKİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM SELVİ KUVVETLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, sürekli diş germinin gelişimsel olarak eksik olduğu ve bu sebeple ağızda uzun süre tutulması gereken süt azı dişlerinde kullanım için uygun olan üç farklı kök kanal dolgu materyalinin obturasyon (kanal dolumu) kalitesini mikro bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) kullanarak değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Toplam 15 adet çekilmiş insan süt azı dişi rastgele her biri 5 dişten oluşan üç gruba ayrıldı: Grup 1 — ProRoot MTA (Dentsply®), Grup 2 — NeoSealer Flo (Avalon Biomed, ABD) ile gutta-perka (Diadent, Kore) ve Grup 3 (kontrol grubu) — AH Plus (Dentsply®) ile gutta-perka. Kök kanallarının şekillendirilmesinin ardından, dolgu öncesi mikro-BT taramaları (SkyScan 1275, Bruker micro-CT, Belçika) yapıldı. Sonrasında, her grup için belirlenen materyallerle kök kanal dolgusu yapıldı ve dolgu sonrası tekrar taramalar gerçekleştirildi. Doldurulan kanallarda dolum yüzdesi, toplam porozite, açık boşluk yüzdesi ve kapalı boşluk yüzdesi parametreleri değerlendirildi. Kantitatif analiz sonuçlarına göre, gruplar arasında dolum yüzdesi, toplam porozite, açık boşluk yüzdesi ve kapalı boşluk yüzdesi değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Tüm materyaller in vitro koşullarda kabul edilebilir dolum kalitesi göstermiştir. Bu in vitro çalışmanın sınırlamaları dahilinde, ProRoot MTA, NeoSealer Flo ile gutta-perka ve AH Plus ile gutta-perka materyalleri, uzun süre ağızda tutulması gereken süt azı dişlerinde benzer dolum performansı sergilemiştir. Bulguların klinik çalışmalarla desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate and compare the obturation quality of three different root canal filling materials suitable for use in retained primary molars with missing permanent successors, using micro-computed tomography (micro-CT). A total of 15 extracted human primary molars were selected and randomly divided into three groups (n=5 each): Group 1—ProRoot MTA (Dentsply®), Group 2—NeoSealer Flo (Avalon Biomed, USA) with gutta-percha (Diadent, Korea), and Group 3 (control)—AH Plus (Dentsply®) with gutta-percha. Root canal preparation was performed, followed by pre-obturation micro-CT scans (SkyScan 1275, Bruker micro-CT, Belgium). After obturation according to the assigned materials, post-obturation scans were performed. The parameters evaluated included filling percentage, total porosity, open pore percentage, and closed pore percentage within the filled canals. Quantitative analysis revealed no statistically significant differences between the groups regarding filling percentage, total porosity, open porosity percentage, and closed porosity percentage values (p>0.05). All materials demonstrated acceptable filling quality under in vitro conditions. Within the limitations of this in vitro study, ProRoot MTA, NeoSealer Flo with gutta-percha, and AH Plus with gutta-percha showed comparable obturation performance in primary molars requiring long-term retention. Further clinical studies are recommended to confirm these findings.