Bipolar bozukluğu olan ötimik hastalarda diyet kalitesinin kalıntı belirtiler ve klinik özellikler ile ilişkisinin araştırılması
The relationship of diet quality with residual symptoms and clinical features in euthtmic patient in bipolar disorder
  1. Tez No: 908775
  2. Yazar: RIDVAN MEHMET GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: B􀵴polar bozukluk (BPB) ep􀵴zodlar arasında geç􀵴şler gösteren c􀵴dd􀵴 b􀵴r ruh sağlığı bozukluğudur. BPB hastalarının yaşam kal􀵴tes􀵴 ve 􀵴şlevsell􀵴ğ􀵴, öt􀵴m􀵴k dönemlerde b􀵴le olumsuz etk􀵴leneb􀵴l􀵴r. Bu çalışmanın amacı, BPB tanılı öt􀵴m􀵴k dönemdek􀵴 hastaların d􀵴yet kal􀵴tes􀵴n􀵴n kalıntı (rez􀵴düel) bel􀵴rt􀵴ler ve bazı kl􀵴n􀵴k özell􀵴kler üzer􀵴ndek􀵴 etk􀵴s􀵴n􀵴 􀵴ncelemekt􀵴r. Yüksek d􀵴yet kal􀵴tes􀵴ne sah􀵴p hastaların düşük d􀵴yet kal􀵴tes􀵴ne sah􀵴p olanlara kıyasla daha az kalıntı bel􀵴rt􀵴 göstereceğ􀵴, daha 􀵴y􀵴 kl􀵴n􀵴k özell􀵴kler serg􀵴leyeceğ􀵴 ve daha yüksek yaşam kal􀵴tes􀵴ne sah􀵴p olacağı 􀵴dd􀵴asını test etmekt􀵴r. Yöntem: Bu gözlemsel ve kes􀵴tsel çalışma, Necmett􀵴n Erbakan Ün􀵴vers􀵴tes􀵴 Meram Tıp Fakültes􀵴 Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Pol􀵴kl􀵴n􀵴ğ􀵴'ne başvuran, DSM-5 kr􀵴terler􀵴ne göre BPB tanısı konmuş ve en az 3 aydır rem􀵴syon dönem􀵴nde olan 174 öt􀵴m􀵴k hastayı kapsamaktadır. Araştırmada sosyodemograf􀵴k ver􀵴 formu, Ham􀵴lton Depresyon Derecelend􀵴rme Ölçeğ􀵴 (HAM-D), Young Man􀵴 Derecelend􀵴rme Ölçeğ􀵴 (YMRS), Akden􀵴z D􀵴yet􀵴 Uyum Ölçeğ􀵴 (ADUÖ), Ham􀵴lton Anks􀵴yete Değerlend􀵴rme Ölçeğ􀵴 (HAM-A) ve Kısa İşlevsell􀵴k Derecelend􀵴rme Ölçeğ􀵴 (KİDÖ) kullanılmıştır. Ver􀵴ler, SPSS programı kullanılarak 􀵴stat􀵴st􀵴ksel olarak anal􀵴z ed􀵴lm􀵴şt􀵴r. Bulgular: Akden􀵴z d􀵴yet􀵴ne yüksek uyum gösteren hastaların HAM-D skorları, düşük uyum gösterenlere kıyasla anlamlı derecede düşüktü. Yüksek d􀵴yet kal􀵴tes􀵴ne sah􀵴p hastaların hastaneye yatış sayısı ve hastanede kalış süres􀵴) anlamlı derecede daha düşüktü. Akden􀵴z d􀵴yet􀵴ne uyumlu hastalarda anks􀵴yete bel􀵴rt􀵴ler􀵴 anlamlı derecede daha düşüktü. Akden􀵴z d􀵴yet􀵴ne yüksek uyum gösteren hastaların KİDÖ toplam skoru; alt ölçeklerden özerkl􀵴k, b􀵴l􀵴şsel 􀵴şlevsell􀵴k ve k􀵴ş􀵴ler arası 􀵴l􀵴şk􀵴ler skorları daha düşük bulunmuştur. D􀵴yet kal􀵴tes􀵴n􀵴n artması, bağımsız yaşama, b􀵴l􀵴şsel 􀵴şlevler ve k􀵴ş􀵴ler arası 􀵴let􀵴ş􀵴mde 􀵴y􀵴leşme sağlamıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları Akden􀵴z t􀵴p􀵴 d􀵴yet􀵴n BPB'n􀵴n kl􀵴n􀵴k seyr􀵴 üzer􀵴nde olumlu etk􀵴ler􀵴 olduğunu göstermekted􀵴r. Yüksek kal􀵴tel􀵴 d􀵴yet􀵴n, BPB hasatlarında öt􀵴m􀵴k dönemde depres􀵴f ve anks􀵴yete bel􀵴rt􀵴ler􀵴n􀵴 azalttığı, hastaneye yatış sayılarını azalttığı, sürey􀵴 kısalttığı ve genel 􀵴şlevsell􀵴k, özerkl􀵴k, b􀵴l􀵴şsel 􀵴şlevler􀵴 ve k􀵴ş􀵴ler arası 􀵴let􀵴ş􀵴m􀵴 artırarak hastaların yaşam kal􀵴tes􀵴n􀵴 􀵴y􀵴leşt􀵴rd􀵴ğ􀵴 saptanmıştır. Bu bulgular, d􀵴yet müdahaleler􀵴n􀵴n b􀵴polar bozukluğun ve bu yaklaşımların kl􀵴n􀵴k uygulamalarda hastaların yaşam kal􀵴tes􀵴n􀵴 artırmaya yönel􀵴k stratej􀵴ler􀵴n gel􀵴şt􀵴r􀵴lmes􀵴ne ışık tutab􀵴leceğ􀵴n􀵴 göstermekted􀵴r.
Özet (Çeviri)
Object􀵴ve: B􀵴polar d􀵴sorder (BPD) 􀵴s a ser􀵴ous mental health d􀵴sorder w􀵴th trans􀵴t􀵴ons between ep􀵴sodes. The qual􀵴ty of l􀵴fe and funct􀵴on􀵴ng of pat􀵴ents w􀵴th BPD may be negat􀵴vely affected even 􀵴n euthym􀵴c per􀵴ods. The a􀵴m of th􀵴s study was to exam􀵴ne the effect of d􀵴et qual􀵴ty on res􀵴dual symptoms and some cl􀵴n􀵴cal features 􀵴n euthym􀵴c pat􀵴ents w􀵴th BPD. To test the cla􀵴m that pat􀵴ents w􀵴th h􀵴gh d􀵴et qual􀵴ty w􀵴ll show less res􀵴dual symptoms, better cl􀵴n􀵴cal features and have h􀵴gher qual􀵴ty of l􀵴fe compared to those w􀵴th low d􀵴et qual􀵴ty. Method: Th􀵴s observat􀵴onal and cross-sect􀵴onal study 􀵴ncluded 174 euthym􀵴c pat􀵴ents who had been d􀵴agnosed w􀵴th BPD accord􀵴ng to DSM-5 cr􀵴ter􀵴a and had been 􀵴n rem􀵴ss􀵴on for at least 2 months, who appl􀵴ed to Necmett􀵴n Erbakan Un􀵴vers􀵴ty Meram Med􀵴cal Faculty Mental Health and D􀵴seases Polycl􀵴n􀵴c. Soc􀵴odemograph􀵴c data form, Ham􀵴lton Depress􀵴on Rat􀵴ng Scale (HAM-D), Young Man􀵴a Rat􀵴ng Scale (YMRS), Med􀵴terranean D􀵴et Compl􀵴ance Scale (MDA), Ham􀵴lton Anx􀵴ety Rat􀵴ng Scale (HAM-A) and Funct􀵴on􀵴ng Assessment Short Test (FAST) were used 􀵴n the study. The data were stat􀵴st􀵴cally analysed us􀵴ng SPSS software. Results: Pat􀵴ents w􀵴th h􀵴gh adherence to the Med􀵴terranean d􀵴et demonstrated s􀵴gn􀵴f􀵴cantly lower HAM-D scores compared to those w􀵴th low adherence. Pat􀵴ents w􀵴th h􀵴gh d􀵴et qual􀵴ty have s􀵴gn􀵴f􀵴cantly lower number of hosp􀵴tal􀵴sat􀵴ons and length of hosp􀵴tal stay. Anx􀵴ety symptoms 􀵴s s􀵴gn􀵴f􀵴cantly lower 􀵴n pat􀵴ents adherent to the Med􀵴terranean d􀵴et. Pat􀵴ents w􀵴th h􀵴gh adherence to the Med􀵴terranean d􀵴et had s􀵴gn􀵴f􀵴cantly lower total scores on the FAST and lower scores on the subscales of autonomy, cogn􀵴t􀵴ve funct􀵴on􀵴ng and 􀵴nterpersonal relat􀵴onsh􀵴ps. Improvement 􀵴n d􀵴et qual􀵴ty led to 􀵴mprovement 􀵴n 􀵴ndependent l􀵴v􀵴ng, cogn􀵴t􀵴ve funct􀵴on􀵴ng and 􀵴nterpersonal commun􀵴cat􀵴on. Conclus􀵴on: The results of our study showed that Med􀵴terranean-type d􀵴et has favourable effects on the cl􀵴n􀵴cal course of BPD. H􀵴gh-qual􀵴ty d􀵴et was found to reduce depress􀵴ve and anx􀵴ety symptoms 􀵴n euthym􀵴c BPD pat􀵴ents, reduce the number of hosp􀵴tal􀵴sat􀵴ons, shorten durat􀵴on and 􀵴mprove pat􀵴ents' qual􀵴ty of l􀵴fe by 􀵴ncreas􀵴ng overall funct􀵴on􀵴ng, autonomy, cogn􀵴t􀵴ve funct􀵴on􀵴ng and 􀵴nterpersonal commun􀵴cat􀵴on. The f􀵴nd􀵴ngs suggest that d􀵴etary 􀵴ntervent􀵴ons can prov􀵴de 􀵴ns􀵴ght 􀵴nto b􀵴polar d􀵴sorder and that these approaches can gu􀵴de the development of strateg􀵴es to 􀵴mprove pat􀵴ents' qual􀵴ty of l􀵴fe 􀵴n cl􀵴n􀵴cal pract􀵴ce.