Makuler hole cerrahisinde klasik internal limitan membran peeling ile temporal internal limitan membran flep uygulanan hastaların optik koherans tomografi ve optik koherans tomografi anjiyografi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of optical coherence tomography and optical coherence tomography angiography findings in patients who underwent classical internal limiting membrane peeling and temporal internal limiting membrane flap in macular hole surgery
  1. Tez No: 908788
  2. Yazar: SÜLEYMAN SERİCİK
  3. Danışmanlar: UZMAN FİKRET ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Makuler hole (MH), foveal retinada internal limitan membran (ILM)'dan fotoreseptör katmanının dış segmentine kadar tüm katmanları kapsayan bir doku defektidir. Tedavisi cerrahidir. MH cerrahisindeki amaç anatomik olarak bu defekti kapatmak ve retina katmanlarının restorasyonu ile görme keskinliğinde artış sağlamaktır. Biz bu çalışmamızda, büyük evre 4 MH'lerin (çap > 400 μm) tedavisinde temporal ILM flep tekniği ile klasik ILM peeling tekniğinin anatomik ve fonksiyonel sonuçlarını karşılaştırmayı, optik koherans tomografi anjiyografi (OKT-A) kullanarak foveal mikro yapıdaki rekonstrüktif anatomik değişiklikleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğine başvuran idiyopatik MH tanısı ile cerrahi yapılan 40 hastanın 40 gözü dahil edildi. Hastaların 20'sine cerrahi teknik olarak temporal ILM flep (grup1), 20'sine ise klasik ILM peeling (Grup 2) uygulanmıştı. Tüm hastalarda MH genişliği 400 mikronun üzerindeydi. Hastalara ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3. ayda yapılan biyomikroskopik muayeneleri, En iyi düzeltilmiş görme keskinliği(EİDGK), göz tansiyonu, fundus muayeneleri ve OKT-A parametreleri kaydedildi. Bulgular: Temporal ILM Flep grubunda bulunan hastaların operasyon sonrası %95inde kapanma görünürken klasik ILM peeling grubundaki hastalarda ise %80'inde kapanma görülmüştür. EİDGK'da 3. ayda temporal ILM flep grubunda anlamlı bir artış gözlenirken (p=0,009), klasik ILM peeling grubunda ise anlamlı olmayan artış gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Macular hole (MH) is a tissue defect that covers all layers of the foveal retina from the internal limiting membrane (ILM) to the outer segment of the photoreceptor layer. Its treatment is surgical. The aim of MH surgery is to close this defect anatomically and to increase visual acuity by restoring the retinal layers. In this study, we aimed to compare the anatomical and functional results of the temporal ILM flap technique and the classical ILM peeling technique in the treatment of large stage 4 MHs (diameter > 400 μm) and to evaluate the reconstructive anatomical changes in the foveal microstructure using optical coherence tomography angiography (OCT-A). Material and methods: The study included 40 eyes of 40 patients who applied to the Ophthalmology Clinic of Adana City Education and Research Hospital and underwent surgery with the diagnosis of idiopathic MH. Twenty of the patients underwent temporal ILM flap (group 1) and 20 underwent classical ILM peeling (group 2). The MH width was over 400 microns in all patients. Preoperative and 3-month postoperative biomicroscopic examinations, best corrected visual acuity (BCVA), eye pressure, fundus examinations and OCT-A parameters were recorded. Results: In the temporal ILM flap group, 95% of the patients had closure after the operation, while in the classical ILM peeling group, 80% had closure. In BCVA (logMAR), a significant increase was observed in the temporal ILM flap group at 3 months (p=0.009), while a non-significant increase was observed in the classical ILM peeling group. In the postoperative foveal avascular zone (FAZ) value, a significant decrease occurred in both groups (