Türkiye, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri muhasebe sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of accounting systems of Türkiye, The Kingdom of Saudi Arabia and the United Arab Emirates
- Tez No: 908842
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 464
Özet
Küreselleşen dünyada ülkeler arasındaki yakınlaşma, ortak duruş ve fikirler, siyaset, teknik ve sosyal bilimleri etkilemiş, böylece muhasebe bilimi her ülkede sınırları aşarak uluslararası bir kimlik kazanmıştır. Bu nedenle muhasebe sisteminin uluslararası standartlara uyması zorunlu hale gelmiştir. Uluslararası faaliyette bulunan işletmeler ekonomik kararlar alırken, dünya çapında farklılık gösteren muhasebe sistemlerine göre hazırlanan finansal tabloları incelerken zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Çünkü muhasebe bilgi sistemi tarafından üretilen bilgilerin özellikle küresel ölçekte uluslararası yatırımcılar başta olmak üzere tüm kurumsal paydaşların karar alma süreçlerinde geçerli olması önemlidir. Aksi halde bilgilerin sadece ulusal düzeyde geçerli olması durumunda hem ulusal hem de uluslararası düzeyde ticaret hacmi, istenilen düzeylere ulaşamayacaktır. Uluslararası alanda faaliyet gösteren işletmeler, faaliyet gösterdikleri ülkelerde uygulanan muhasebe sistemi ile ilgilenmektedirler. Çünkü kullanılan muhasebe yöntemleri ve muhasebeyi düzenleyen yasalardan oluşan muhasebe sistemi bu işletmeleri doğrudan etkilemektedir. Bu çalışma ise Türkiye, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri muhasebe sistemlerinin tarihsel gelişimi, yasal çerçevesi, mevcut düzenlemeleri, vergi uygulamaları, muhasebe mesleği ve bu üç ülkede uluslararası muhasebe ve denetim standartları uygulama seviyelerinin karşılaştırılmalı olarak analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada Türkiye, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde uygulanan muhasebe sistemleri arasında benzerlikler ve farklılıklar hakkında bilgilere de yer verilmiştir. Kısacası bu çalışma, bu üç ülkede faaliyet gösteren işletmelerin finansal bilgi alışverişinde karşılaşacakları dil engelinin kaldırılmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the convergence between countries, common stances and ideas have affected politics, technical and social sciences, and thus accounting science has gained an international identity by crossing borders in every country. For this reason, it has become obligatory for the accounting system to comply with international standards. While making economic decisions, internationally active businesses face difficulties when analyzing financial statements prepared according to accounting systems that differ worldwide. Because it is important for information produced by the accounting information system to be valid in the decision-making processes of all corporate stakeholders especially international investors. In other case, if the information is valid only at the national level, the trading volume at both national and international level will not reach the desired levels. Businesses operating in the international arena are interested in the accounting system applied in the countries in which they operate. Because the accounting system consisting of the accounting methods used and the laws regulating accounting directly affects these businesses. The purpose of this study is to analyze the historical development of the accounting systems of Turkey, Saudi Arabia and United Arab Emirates, their legal framework, current regulations, tax practices, accounting profession and the level of implementation of international accounting and auditing standards in these three countries. In addition, this study also includes information about the similarities and differences between the accounting systems applied in Turkey, Saudi Arabia and United Arab Emirates. In short, this study aims to help remove the language barrier that companies operating in these three countries will face in the exchange of financial information.