Hoplit Birliği saldırı silahları
Hoplite League assault weapons
  1. Tez No: 908852
  2. Yazar: TUĞBA IRGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
“Hoplit Birliği Saldırı Silahları”isimli çalışmada Yunan savaşçılığı genel anlamda incelenmiştir. Klasik Dönemde Hoplit birliğinin kaldırılması sonucunda yerine getirilen birlikler tarafından bu silahların nasıl değiştiği kılıç ve mızrakların neye dönüştüğü incelenmiştir. Bu araştırmada Antik kaynaklar ve modern kaynaklar detaylı olarak incelenmiştir. Görsellerde, üzerinde değişikliğe sebep olmayacak düzeyde iyileştirmeler Photoshop programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında Geç Bronz Dönem ve Geometrik Dönem Yunan savaşçılığında kullanılmış olan saldırı ve savunma ekipmanları incelenmiştir. Ardından dönem hakkında sosyal ve siyasi gelişmeler hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ana konusu olan Yunan Hoplitleri'nin ortaya çıkışı ve varlığını sürdürdüğü dönemlerde kullanmış olduğu savunma ekipmanları da genel hatlarıyla verilmiştir. Ardından falanks ve saldırı silahları daha sonrasında da Klasik dönemde bu silahlardaki değişiklikler detaylıca anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study titled“Hoplite Union Assault Weapons”, Greek Warriorship was examined in general terms. It was examined how these weapons changed as a result of the abolition of the Hoplite Union in the Classical Period and what swords and spears turned into. In this research, ancient sources and modern sources were examined in detail. Improvements to the images that did not cause any changes were made with the help of Photoshop program. Within the scope of this study, the offensive and defensive equipment used in the Late Bronze Period and Geometric Period Greek Warriorship was examined. Then, information about the social and political developments of the period is given. The emergence of the Greek Hoplites, which is the main subject of the study, and the defense equipment they used during their existence are also given in general terms. Then, phalanx and assault weapons, and later the changes in these weapons in the Classical Period, are explained in detail.