J. Brahms'ın Op. 118 numaralı 6 parçasının form, analiz, piyano tekniği bağlamında incelenmesi ile icracılara kolaylık sağlaması adına müzikal ve teknik öneriler
An analysis of the form, harmony, and piano technique in J. Brahms' 6 pieces for piano, Op. 118, with musical and technical recommendations to facilitate performance
- Tez No: 908890
- Danışmanlar: DOÇ. ASLI TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, döneminin en büyük romantik bestecilerinden olan J. Brahms'ın hayatı incelenmiş, gençliğinden ölümüne dek yazdığı solo piyano eserleri ve yalın, ifadesel müziği en ustaca betimlediği eserlerinden op.118 numaralı 6 parçası irdelenmiştir. Bunların yanı sıra kendi kişiliği, dostlarıyla olan iletişimi, bestecinin dolaylı yoldan ya da direkt olarak kompozitör kimliğiyle tanınıp üne kavuşmasına yardımcı olan dostlukları da irdelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde J. Brahms'ın yaşamının genel bir özeti ve kronolojik sıra ile solo piyano için yazdığı eserler bulunmaktadır. İkinci bölümde ise Bach, Beethoven, Brahms,“üç büyük B”lerden biri olarak kabul edilen büyük Alman besteci J. Brahms'ın Op.118 numaralı 6 parçası biçimsel, teknik ve müzikal bağlamda incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı Op.118'i çalacak piyanistlere çalınacak bölümlerde düşünce ve teknik bağlamda fayda sağlayacak bilgiler vermek hem de biçimsel ve müzikal bağlamda eseri daha net bir biçimde şekillendirmelerini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of J. Brahms, one of the greatest Romantic composers of his time, is examined, along with the solo piano works he wrote from his youth until his death. The focus is on his op.118, a set of 6 pieces that best depict his simple and expressive music. In addition, his personality, his interactions with friends, and the friendships that helped him gain recognition, either indirectly or directly as a composer, are also analyzed. We will see how J. Brahms, who first made his name known in music circles as a pianist, achieved his identity as a composer. The first part of the research includes a general summary of J. Brahms' life and his works for solo piano in chronological order. In the second part of the thesis, J. Brajhms, who considered one of“The Three Bs”along with Bach, Beethoen, are examined in terms of form, technique, and musical context. The purpose of this study is to provide pianists who will play Op.118 with information that will be beneficial in terms of thought and technique in the sections to be played, as well as to help them shape the piece more clearly in terms of form and musical context.