Dijital kentte yönetime katılım: İstanbul örneği
Participation in governance in a digital city: The case of Istanbul
  1. Tez No: 908905
  2. Yazar: FULYA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
21. yüzyılda yaşanan dijital devrimle birlikte dijital kent, e-belediye, dijital yönetişim, dijital demokrasi kavramları önem kazanmakta vatandaşın yönetime katılım süreçleri de benzer şekilde dijitalleşerek çağa ayak uydurmaktadır. Bu çerçevede hazırlanan çalışma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi özelinde karar alma ve uygulama süreçlerine vatandaş katılım düzeyi, toplumsal katılım kavramını 153 Çözüm Merkezi istatistikleri ve alana ilişkin verinin birinci elden sağlanmasına yönelik ilgili yöneticilerin katılımı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakat çıktıları ile değerlendirme amacı taşımaktadır. Bulguların değerlendirilmesi sürecinde doküman analizi ve doğrudan aktarım yönteminden yararlanılmış olup çalışma sonucunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, özellikle dijital katılım yöntemleri ile gerçekleştirilen“Katılımcı Bütçe”uygulaması ile“E-İş Birliği”katılım düzeyinde bir ölçüde aktif görülebilmekte iken 153 Çözüm Merkezi uygulamasının“E-Bilgilendirme”basamağından“E-Dâhil Etme”basamağına kadar etkili bir katılım aracı olabildiği tespit edilmektedir. Ek olarak, çalışmada elde edilen bulgulardan hareketle yönetime katılım süreçlerinde vatandaş yetkilendirmesini güçlendirmeye dönük çerçeve niteliğinde“360 Derece Yerelde Sürdürülebilir Dijital Katılım Yönetim Modeli”önerisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The digital revolution of the 21st century brought the concepts of digital city, e-municipality, digital governance and digital democracy into prominence and the processes of citizens' participation in government is similarly becoming modernized and digitalized. Prepared within this framework, the current study aims to evaluate the citizens' level of participation in the process of making and implementing decisions within the scope of Istanbul Metropolitan Municipality through 153 Solution Center statistics on social participation, as well as the outcomes of semi-structured interviews held with relevant officials with a view to obtaining first-hand field data. The findings were evaluated via document analysis and direct reference, and the study revealed that the Istanbul Metropolitan Municipality is active, to an extent, at the“E-Cooperation”participation level thanks to the“Participatory Budget”practice realized particularly via digital participation methods and that the 153 Solution Center practice is an effective participation tool from the“E-Information”step to the“E-Participation”step. In addition, based on the findings of the study, the“360-Degree Local Sustainable Digital Participation Government Model”is proposed as a framework for strengthening citizen empowerment in the processes of participation in government.