Geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin sosyal uyumunun değerlendirilmesi: Sultanbeyli örneği
An evaluation of the social cohesion of syrians with temporary protection status: The case of Sultanbeyli
  1. Tez No: 908973
  2. Yazar: FIRAT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, İstanbul'un Sultanbeyli ilçesinde yaşayan, geçici koruma statüsündeki 18 yaş ve üstü Suriyelilerin sosyal uyum düzeylerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiş olup araştırmanın evrenini Sultanbeyli'de ikamet eden geçici koruma statüsündeki Suriyeliler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 233 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışma,“Göçmenler İçin Sosyal Uyum Ölçeği”ile gerçekleştirilmiştir. Bu ölçek, 28 maddeden ve“Dışlanma”,“Aidiyet”,“Psikolojik ve Sosyal Destek”,“Bireysel Faktörler”,“Umut”ve“Geçmiş Yaşantılar”olmak üzere 6 alt boyuttan oluşmaktadır. Verilerin analizi SPSS 29 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular ışığında, geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin sosyal uyum düzeyleri çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmiştir ve önemli sonuçlar ortaya konmuştur. Sonuçlar, cinsiyetin sosyal uyum üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu göstermiştir; erkeklerin kadınlara kıyasla daha yüksek uyum düzeyine sahip oldukları tespit edilmiştir. Eğitim düzeyi açısından değerlendirildiğinde; yüksek lisans mezunlarının aidiyet, umut ve genel sosyal uyum düzeylerinin diğer eğitim seviyelerine sahip olanlara göre daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgu, yüksek eğitim seviyesinin her zaman sosyal uyumda olumlu bir etki yaratmadığını, yüksek beklentiler ve farkındalık nedeniyle uyumun zorlaşabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the social cohesion levels of Syrians over the age of 18, under temporary protection status, residing in the Sultanbeyli district of Istanbul. The research was carried out using the survey model, and the population of the study consists of Syrians under temporary protection status residing in Sultanbeyli. The sample of the study consists of 233 voluntary participants. The study was conducted using the“Social Cohesion Scale for Immigrants.”This scale consists of 28 items and six sub-dimensions:“Exclusion,”“Belonging,”“Psychological and Social Support,”“Individual Factors,”“Hope,”and“Past Experiences.”The data were analyzed using the SPSS 29 software package. In light of the findings obtained from the study, the social cohesion levels of Syrians under temporary protection status were examined according to various demographic variables, and significant results were revealed. The results showed that gender had a significant impact on social cohesion; it was found that men had higher levels of cohesion compared to women. In terms of education level, it was revealed that master's degree holders had lower levels of belonging, hope, and overall social cohesion compared to those with other education levels. This finding suggests that a high level of education does not always have a positive impact on social cohesion, as high expectations and awareness may make adaptation more challenging.