Dijital dönüşümün perakende sektöründe etkilerinin PESTLE analizi ile değerlendirilmesi: KARACA örneği
Evaluating the effects of digital transformation on the retail sector with PESTLE analysis: KARACA example
- Tez No: 908978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dijital dönüşüm, perakende sektöründe köklü değişikliklere yol açan ve iş modellerini yeniden şekillendiren bir süreçtir. Bu çalışma, Türkiye'de İstanbul Merkezli Karaca firması üzerinden perakende sektöründeki dijital dönüşümün etkilerini PESTLE analizi çerçevesinde incelemektedir. Bu analiz, politik, ekonomik, sosyal, teknolojik, yasal ve çevresel (PESTLE) faktörleri dikkate alarak Karaca'nın dijital dönüşüm sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği zorlukları ve fırsatları ele almaktadır. Çalışmanın, perakende sektöründe, dijital dönüşüm yol haritasını oluşturmada karşılaştığı sorunlarda ve uygulama aşamasında yaşanan zorlukların belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın metodolojisi, fenomenolojik bir yöntem ile veri toplama ve ardından toplanan verileri PESTLE analizi ile inceleyecek şekilde gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmenin en önemli bulgusu, perakende sektöründe finans ve insan kaynakları dengesinin önemi vurgulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, perakende sektöründe dijital dönüşüm için nelerin gerekli olduğu ortaya çıkartılmış ve özellikle, kamunun, akademinin ve yasal boyutun neler yapması gerektiği hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital transformation is a process that leads to radical changes in the retail industry and reshapes business models. This study examines the effects of digital transformation in the retail sector in Turkey through the Istanbul-based Karaca company within the framework of PESTLE analysis. This analysis addresses the challenges and opportunities that Karaca has and may face in the digital transformation process, taking into account political, economic, social, technological, legal and environmental (PESTLE) factors. The study is of great importance in terms of determining the problems encountered in the retail sector in creating the digital transformation road map and the difficulties experienced in the implementation phase. The methodology of the study was carried out by collecting data with a phenomenological method and then examining the collected data with PESTLE analysis. The most important finding of the interview was that the importance of the balance of finance and human resources in the retail sector was emphasized. As a result of the study, what is required for digital transformation in the retail sector has been revealed and suggestions have been made, especially about what the public, academia and the legal dimension should do.