Kesme yetersiz ve düşük dayanımlı betonarme kirişlerin FRP kompozitleri kullanılarak güçlendirilmesi
Strengthening of shear-deficient and low-strength reinforced concrete beams using FRP composites
  1. Tez No: 909021
  2. Yazar: EMİNE BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, CFRP, BFRP ve PET-FRP lifli polimer malzemeler ile güçlendirilen kesme yetersiz betonarme kirişlerin davranışı incelenmiştir. Kirişler 150x300 mm enkesitli ve 4000 mm uzunluğunda olmak üzere; özdeş geometriye ve donatıya sahip olarak düşük dayanımlı beton ve düz donatı kullanılarak üretilmiştir. Kullanılan boyuna donatı çapı Ø12 ve etriye donatısı çapı ise Ø6'dır. Beton dayanımı 8,5 MPa'dır. Toplamda altı adet kiriş üretilmiştir. Kirişlere monotonik artan yük etkisi altında dört nokta yüklemesi yapılmıştır. Bir adet kiriş güçlendirilmemiştir, bu kiriş kontrol elemanı (referans eleman) olarak belirlenmiştir. Beş adet kesme yetersiz kirişe güçlendirme yapılmıştır. Bu kirişler tam sargı CFRP, şerit sargı CFRP, tam sargı BFRP, şerit sargı BFRP ve tam sargı PET-FRP yapılarak güçlendirilmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlara göre kirişlerin yük-deplasman eğrileri, süneklik ve enerji tüketim kapasiteleri incelenmiştir. CFRP, BFRP ve PET-FRP'nin düşük dayanımlı betonarme kirişlerin güçlendirilmesi üzerindeki etkinlikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of shear-deficient reinforced concrete beams strengthened with CFRP, BFRP and PET-FRP materials was examined. The beams have a cross section of 150x300 mm and a length of 4000 mm; they were produced using low-strength concrete and plain reinforcement with identical geometry and reinforcement. The diameter of the longitudinal reinforcement used is Ø12 and the diameter of the stirrup reinforcement is Ø6. Concrete compressive strength was 8.5 MPa. A total of six beams were produced. The beams were tested monotonically under four-point bending up to failure. One beam was not strengthened and this beam was designated as the control element (reference element). Five shear deficient beams were strengthened. These beams were strengthened by making full wrap CFRP, strip wrap CFRP, full wrap BFRP, strip wrap BFRP and full wrap PET-FRP. According to the results obtained from the experiments, the load-displacement curves, ductility and energy consumption capacities of the beams were examined. The effectiveness of CFRP, BFRP and PET-FRP on strengthening low-strength reinforced concrete beams was compared.