Üniversite öğrencilerinin egzersiz ve beslenme durumlarının incelenmesi :Kütahya ili örneği
Examination of exercise and nutrition status of university students: the case of Kütahya province)
- Tez No: 909041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrenimlerine devam eden öğrencilerin egzersiz seviyeleri ve beslenme davranışları alt boyutları düzeylerini çeşitli değişkenlere göre incelemektedir. Ege bölgesinde yer alan üniversitelerde öğrenimlerine devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde öğrenimlerine devam eden 679 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem grubu, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Ölçme aracı olarak Kıraç ve ark. (2015) tarafından geliştirilen“Üç faktörlü beslenme anketi (TFEQ-18)”kullanılmıştır. Kıraç ve ark. (2015) tarafından Türkçeye çevrilerek geçerlilik ve güvenirliği ortaya koyulmuştur. Elde edilen verilere Kolmogorov-Smirnov normallik testi uygulanmış olup elde edilen sonuçların normal dağılım göstermemesine rağmen çarpıklık (Skewness) ve basıklık (Kurtosis) değerleri incelendiğinde -2 ile +2 arasında olmasından dolayı verilerin normal dağılıma sahip olduğu kabul edilmiştir. Verilere korelasyon, bağımsız örneklem testi (T-testi) ve tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) uygulanmıştır. Verilerin homojenlik varsayımını sağlama durumuna bağlı olarak Welch değerleri dikkate alınmış ve ikinci seviye testi olarak Post Hoc testlerinden Tukey ve Tamhane's T2 testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of exercise levels and nutritional behavior sub-dimensions of university students according to various variables. Students continuing their education in universities located in the Aegean region constitute the sample group. The sample group consists of 679 students continuing their education at Kütahya Dumlupınar University. The sample group was determined by convenience sampling method.“Three-factor nutrition questionnaire (TFEQ-18)”developed by Kıraç et al. (2015) was used as the measurement tool. It was translated into Turkish by Kıraç et al. (2015) and its validity and reliability were demonstrated. The Kolmogorov-Smirnov normality test was applied to the data obtained and although the results obtained did not show a normal distribution, it was accepted that the data had a normal distribution because the skewness and kurtosis values were between -2 and +2. Correlation, independent sample test (T-test) and one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) were applied to the data. Depending on the homogeneity assumption of the data, Welch values were taken into consideration and Tukey and Tamhane's T2 tests were applied as second level tests.