Kadınlarda toplumsal cinsiyet algısının infertiliteye ilişkin tutumları üzerine etkisi
The effect of perception of gender in women on attitudes towards infertility
- Tez No: 909099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLER YEYĞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada; kadınlarda toplumsal cinsiyet algısının infertiliteye yönelik tutumları üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, 01.01.2022-01.01.2023 tarihleri arasında Çerkeş Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 18-60 yaş arası 3500 kadın oluşturmuştur., Araştırma 15.02.2023-01.09.2023 tarihleri arasında, Çerkeş Aile Sağlığı merkezine başvuran 346 kadın ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında; tanıtıcı özellikler bilgi formu, İnfertiliteye Yönelik Tutum Ölçeği ve Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı ve yüzde dağılımı, ortalama, standart sapma, Bağımsız örneklem t testi, One Way Anova, Mann-Withney U, Krushkal Wallis Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to determine the effect of gender perception in women on their attitudes towards infertility. The research is a cross-sectional and descriptive type study. The population of the research consisted of 3500 women aged 18-60 who were registered to Çerkeş Family Health Center between 01.01.2022 and 01.01.2023. The research was conducted with 346 women who applied to Çerkeş Family Health Center between 15.02.2023 and 01.09.2023. In collecting data; Introductory characteristics information form, Attitude Towards Infertility Scale and Gender Perception Scale were used. Number and percentage distribution, mean, standard deviation, Independent sample t test, One Way Anova, Mann-Withney U, Krushkal Wallis Test were used in the analysis of the data. In the study, p values