İlköğretim matematik öğretmeni adaylarının bilgi işlemsel düşünme becerilerinin belirlenmesi
Determination of computational thinking skills of elementary mathematics teachers candidates
- Tez No: 909122
- Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN HACISALİHOĞLU KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının bilgi işlemsel düşünme becerilerinin belirlenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan bir devlet üniversitesinin 3. sınıfında öğrenim görmekte olan 5'i erkek, 23'ü kız olmak üzere toplam 28 ilköğretim matematik öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak çalışma yaprakları, araştırmacı gözlemleri ve video kaydı kullanılmıştır. Araştırma sekiz hafta sürmüştür. Her hafta uygulanan çalışma yapraklarıyla öğretmen adaylarının bilgi işlemsel düşünme becerileri belirlenmiştir. Elde edilen veriler“Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Değerlendirme Rubriği”kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının bilgi işlemsel düşünme düzeylerinin en fazla geliştirilebilir düzeyde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının çalışma yapraklarına verdikleri cevaplar doğrultusunda bilgi işlemsel düşünme bileşenlerinden sadece akıl yürütme, soyutlama, örüntü tanıma ve veri düzenleme bileşenleri açığa çıkmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının incelenen bilgi işlemsel düşünme bileşenlerinden en yüksek puanları soyutlama bileşeninde aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının bilgi işlemsel düşünme becerileri, uygulanan çalışma yapraklarına verdikleri yazılı cevaplar değerlendirilerek belirlenmiştir. Bilgi işlemsel düşünme becerilerinin süreç odaklı değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the computational thinking skills of elementary mathematics teachers candidates. Case study approach, one of the qualitative research methods, was used in the study. The participants of the study consisted of 28 elementary mathematics teachers candidates, 5 male and 23 female, who were studying in the 3rd grade of a state university in the Eastern Black Sea Region in the 2023-2024 academic year. Worksheets, researcher observations and video recording were used as data collection tools. The research lasted eight weeks. With the worksheets applied every week, teacher candidates' computational thinking skills were determined. The data obtained were analyzed using the“Computational Thinking Skills Assessment Rubric”. As a result of the research, it was determined that the teacher candidates' computational thinking levels were mostly concentrated at the improvable level. Only reasoning, abstraction, pattern recognition and data organization components of computational thinking were revealed in the answers given by the teacher candidates to the worksheets. In addition, it was concluded that teacher candidates received the highest scores in the abstraction component among the components of computational thinking. In the study, teacher candidates' computational thinking skills were determined by evaluating their written answers to the worksheets. It may be recommended to conduct studies for the process-oriented evaluation of computational thinking skills.