Kitosan ve standardize bitkisel ekstre kombinasyonlarıyla yara bakım formülasyonu geliştirilmesine yönelik ön çalışmalar
Preliminary studies on the development of a wound care formulation with chitosan and standardized herbal extract combinations
- Tez No: 909139
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEMİRCİ, PROF. DR. GÜLAY BÜYÜKKÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaralanma ve yanık gibi durumlarda deri bütünlüğü bozulabilir ve organizma dış etkenlere açık hale gelebilir, böylece mikrobiyal enfeksiyon kaynaklı sepsis ve ölümle sonuçlanabilecek klinik vakalar oluşabilir. Bu tez çalışmasında, düşük, orta ve yüksek molekül ağırlıklı kitosan, Pluronic F-127 ve“Hamamelis virginiana”distilatı kullanılarak yara bakım formülü geliştirilmesi amaçlanmıştır. Reolojik çalışmalar sonucunda formülün termoresponsive özellikleri deride istenilen bölgeye uygulandığında, temas süresini artırarak daha fazla etkin madde salınımı postansiyeli araştırılmıştır. Geliştirilen formülasyonların farklı in vitro yöntemler kullanılarak, formülasyon öncesi sonrasında mikrobiyolojik açıdan da uygunluğu belirlenerek deri patojenlerine karşı antimikrobiyal ve antienflamatuvar etkinlikleri test edilmiştir. Sonuç olarak, bilgimiz dahilinde mevcut çalışmada kitosan, Pluronic F-127 ve H. virginiana hammaddeleri kullanılarak biyofilm sistemleri şeklinde yara bakım ürünü olarak bir sprey formülasyonu ilk defa yapılmıştır. Sprey olarak uygulanabilir formülasyon hasta-uyunç performansı bakımından önemli bir katkı sağlama potansiyeli vardır.
Özet (Çeviri)
The skin integrity may be disrupted during an injury and burn cases where the person may consequently be vulnerable to external factors. Clinical cases may lead to death due to sepsis caused by microbial infections. In this thesis, it was aimed to develop a wound care formulation using low, medium and high molecular weight chitosan, Pluronic F-127 and“Hamamelis virginiana”distillate, respectively. As a result of rheological studies, the thermoresponsive properties of the formula were investigated for the potential of releasing more active substance by increasing the contact time when applied to the desired area on the skin. The antimicrobial and anti-inflammatory activities of the developed formulations against skin pathogens were tested using different in vitro methods before and after microbiological studies.In conclusion, to the best of our knowledge, a spray formulation was first made as a wound care product in the form of biofilm systems using chitosan, Pluronic F-127 and H. virginiana raw materials in the current study. The formulation, which can be applied in a spray form may significantly improve in terms of patient-compliance performance.