Kanalopati tanısı ile izlenen hastaların ve ebeveynlerinin kaygı düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety levels in patients with channelopathies andtheir parents
  1. Tez No: 909140
  2. Yazar: SEVIL BABAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ERTUĞRUL, PROF. SİNEM AKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Uzun QT sendromu ve Katekolaminerjik Polimorfik Ventrikül Taşikardi (KPVT), çocuklarda ve genç erişkinlerde ciddi kardiyak aritmilerle ilişkilendirilen genetik bozukluklardır. Ani kardiyak aritmi ve ani ölüm riski nedeniyle bu hastalarda daha yüksek kaygı düzeylerinin olabileceğini öngörüyoruz, bu da kaygı değerlendirmesini hastalık yönetimi açısından kritik hale getiriyor. Bu çalışmada, kanalopati tanılı çocukların ve ebeveynlerinin kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi ve çeşitli klinik özelliklerle ilişkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya, 53 çocuk hasta ve ebeveynleri (47 anne ve 26 baba) dahil edildi. Katılımcıların kaygı düzeyleri Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılarak ölçüldü. Ebeveynlerin eğitim düzeyleri ve çocukların tanısal ve klinik özellikleri gibi faktörlerle kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiler incelendi. İstatistiksel analizler için Student-t testi, Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyon analizleri kullanıldı. Hastaların (%56,6 kız) ortanca yaşı 11 yıl (1-17), ortanca tanı yaşı 60 ay (0,1-192) idi. Kırk beş (%84,9) hasta uzun QT, 8 (%15,1) hasta ise KPVT tanısı ile izlenmekte idi. Çocukların Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği puan ortalamaları sırasıyla 33,3±5,6 ve 40,2±8,3 olarak saptandı. Annelerde bu değerler 38,7±7,8 ve 46,6±10,6; babalarda ise 33±4,7 ve 37,3±7 idi.
Özet (Çeviri)
Long QT syndrome and catecholaminergic polymorphic ventricular tachycardia (CPVT) are genetic disorders associated with severe cardiac arrhythmias in children and young adults. We anticipate that these patients may have higher levels of anxiety due to the risk of sudden cardiac arrhythmias and sudden death, making anxiety assessment critical for disease management. This study aimed to evaluate the anxiety levels of children diagnosed with channelopathies and their parents, as well as to examine the relationship between anxiety levels and various clinical characteristics. The study included 53 pediatric patients and their parents (47 mothers and 26 fathers). Anxiety levels were measured using the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). The relationships between anxiety levels, parental education levels, and the children's diagnostic and clinical characteristics were analyzed. Statistical analyses were conducted using the Student's t-test, Mann-Whitney U test, and Spearman correlation analysis. The median age of the patients (56.6% female) was 11 years (range: 1–17), and the median age at diagnosis was 60 months (range: 0.1–192). Of the patients, 45 (84.9%) were diagnosed with Long QT syndrome, and 8 (15.1%) with CPVT. The mean State and Trait Anxiety scores were found to be 33.3±5.6 and 40.2±8.3 in children, respectively. For mothers, these scores were 38.7±7.8 and 46.6±10.6, while for fathers, they were 33±4.7 and 37.3± 7.