İş Güvencesizliği Algısının Politik Davranışlar Üzerindeki Etkisinde Örgütsel Adalet Algısının Rolü
The Role of Organizational Justice Perception in the Impact of Job Insecurity Perception on Political Behaviors
  1. Tez No: 909230
  2. Yazar: FATMA GÜLCAN DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÖZKAN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel yaşamda sıklıkla karşılaşılan iş güvencesizliği algısının politik davranışlar üzerindeki etkisini tespit etmeye çalışmaktır. Bunun yanı sıra söz konusu ilişkide örgütsel adalet algısının düzenleyici etkisinin rolü de araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi Bolu'da beyaz et sektöründe faaliyet gösteren büyük bir firmanın beyaz yaka çalışanlarıdır. Veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, iş güvencesizliği algısının politik davranışlar üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca nitel iş güvencesizliği algısının politik davranışlar üzerinde pozitif ve anlamlı yönde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İş güvencesizliği algısının politik davranışlar ile olan ilişkisinde örgütsel adalet algısının ve alt boyutları olan“dağıtımsal adalet”,“işlemsel adalet”ve“etkileşimsel adalet”in düzenleyici etkisine rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether the perception of job insecurity, commonly encountered in organizational life, influences political behaviors. Additionally, it examines whether organizational justice perception plays a moderating role in this relationship. The hypotheses tested in the study were based on data collected from a sample of white-collar employees of a large company operating in the poultry sector in Bolu, Türkiye. Data for the research were gathered through a survey method. Factor analysis, reliability analysis, correlation analysis, regression analysis, Tukey test, and t-test were applied to the collected data using SPSS software. Based on the analyses conducted, it has been determined that the perception of job insecurity has a significant and positive effect on political behaviors. In addition, it was concluded that the perception of qualitative job insecurity has a significant and positive impact on political behaviors. "No regulatory effect of organizational justice perception and its sub-dimensions - distributive justice, procedural justice, and interactional justice - has been found in the relationship between job insecurity perception and political behaviors.