The possible effects of baclofen on mitochondrial function
Baclofen'in mitokondriyal fonksiyona olası etkileri
- Tez No: 909306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ANIL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mitokondriler, enerji üretimi ve hücresel metabolizma açısından kritik organeller-dir. Baclofen, bir kas gevşetici olarak çeşitli tıbbi alanlarda yaygın olarak kullanılmakta olup, özellikle nörolojik bozuklukların yönetiminde etkilidir. Bu çalışma, Baclofen'in mitokondriyal fonksiyon üzerindeki potansiyel etkilerini, kas zayıflığı, değişmiş kas tonusu gibi yan etkileri ve hareket bozukluklarını tedavi etmedeki sınırlı etkinliği nedeniyle araştırmıştır; bu durum, mitokondriyal olmayan hareket bozukluğu olan hastalarda altta yatan mitokondriyal disfonksiyonu işaret ediyor olabilir. Ana bulgular şunları içermektedir: beyin, böbrek ve iskelet kası dokularında mitokondriyal entegre stres yanıtında (ISR^mt) bir artış; beyin dokusunda artmış otofaji; böbrek dokusunda artmış mitokondriyal biyogenez; ve iskelet kasında mitokondriyal biyogenezde bir azal-madır. Bu değişiklikler, Baclofen'in dokuya özgü mitokondriyal yanıtlarını önemli ölçüde etkilediğini önermektedir. Beyinde, artmış (ISR^mt) ve otofaji, stres koşullarına karşı güçlü hücresel adaptasyonları gösterir ve bu, nöroproteksiyonu ve sinirsel işlevi etkileyebilir. Böbrekte, artmış mitokondriyal biyogenez ve (ISR^mt) Baclofen'in mitokondriyal stres yanıtlarını düzenleme ve mitokondriyal yenilenmeyi teşvik etme rolünü vurgular; bu, renal enerji metabolizmasını etkileyebilir. Buna karşılık, iskelet kasında azalmış mitokondriyal biyogenez, enerji metabolizması üzerinde olumsuz bir etkiyi ve klinik belirtiler olarak kas zayıflığını işaret eder. Ayrıca, plazma analizi, Baclofen tedavisi gören hayvanlarda serbest hücre dışı mitokondriyal DNA'da dikkate değer bir artış olduğunu ortaya koymuştur, bu da sistemik bir mitokondriyal yanıtı vurgular. Önemli fenotipik değişikliklerin olmamasına rağmen, gözlemlenen moleküler değişiklikler, Baclofen'in mitokondriyal fonksiyon ve stres mekanizmaları üzerindeki karmaşık etkilerine dair bilgiler sağladı ve bunun hücresel sağlık ve hastalık yönetiminde-ki daha geniş etkilerini anlamda katkıda bulundu.
Özet (Çeviri)
Mitochondria are critical organelles for energy production and cellular metabo-lism. Baclofen is widely used as a muscle relaxant in various medical fields and is particularly effective in the management of neurological disorders. This study investigated the potential effects of Baclofen on mitochondrial function due to its side effects such as muscle weakness, altered muscle tone and limited efficacy in treating movement disorders, which may indicate underlying mitochondrial dysfunction in patients with non-mitochondrial movement disorders. The main findings include: an increase in the mitochondrial integrated stress response (\($ISR^{mt}\)) in brain, kidney and skeletal muscle tissues; increased autophagy in brain tissue; increased mitochondrial biogenesis in kidney tissue; and a decrease in mitochondrial biogenesis in skeletal muscle. These changes suggest that Baclofen significantly affects tissue-specific mitochondrial responses. In the brain, increased (ISR^mt) and autophagy indicate strong cellular adaptations to stress conditions and this may affect neuroprotection and neural function. In the kidney, increased mitochondrial biogenesis and (ISR^mt) emphasize the role of Baclofen in regulating mitochondrial stress responses and promoting mitochondrial regeneration, which may affect renal energy metabolism. In contrast, reduced mitochondrial biogenesis in skeletal muscle indicates a negative effect on energy metabolism and muscle weakness as clinical signs. Furthermore, plasma analysis revealed a remarkable increase in circulating free mitochondrial DNA in Baclofen-treated animals, emphasising a systemic mitochondrial response. Despite the absence of significant phenotypic changes, the molecular changes observed provided insights into the complex effects of Baclofen on mitochondrial function and stress mechanisms and contributed to understanding its wider implications in cellular health and disease management.