Görsel retorik ve temel tasarım ilkelerinin etkileri
Visual rhetoric and basic design principles
  1. Tez No: 909317
  2. Yazar: YAVUZ GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Retorik özünde iletişimin derinlerine dayanan bir bilimsel alandır. Retoriğin tarihsel gelişimi, insan uygarlığının evrimi ile bağlantılıdır. Aslında edebi bir tanım olarak antik Yunan medeniyetinde ortaya çıkan retorik 20. yüzyılda görsel sanatlara da uyarlanmış ve görsel retorik kavramı ortaya çıkmıştır. Görsel retorik, birincil amacı bir duygu yaratmak, bireylere mesaj iletmek ve izleyicileri ikna etmektir. Görsel dilin işitsel dilden daha etkili olduğunu fark eden insanlar retorik yöntemleri kullanarak görsel iletişimi modern yaşamda kullanmaya başlamışlardır. Günümüzde görsel retorik birçok iletişim alanında kullanılmaktadır. Görsel retorikte, görsel öğeler yoluyla bir mesaj etkili bir şekilde aktarılarak, iletilen mesajın izleyicide bir duygu ortaya çıkarması ve tetiklemesi beklenir. Görsel retorik, izleyiciyi iletilen bir mesajı kabul etmeye ve buna yanıt vermeye yönlendiren bir durum oluşturur. Bu durum retorik teknikler kullanılarak ve de renklerin, şekillerin, çizgilerin, kompozisyonun ve tipografinin belirli bir amaç için stratejik bir şekilde kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Her görsel unsur, belirlenmiş bir duygu veya bilişsel tepkiyi ortaya çıkarmak için titizlikle seçilir ve düzenlenir. Tasarımcılar temel tasarım ilke ve tekniklerden yararlanarak, hedeflenen mesajı izleyiciye hem iletir hem de duygusal ve bilişsel bir etki yaratmasını beklerler. Bu nedenle görsel retorik iletişim açısından güçlü bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle dijital çağ bağlamında, grafik tasarımcılar, markalar ve bireyler arasındaki etkileşimleri kolaylaştırmak için bu ilkeleri ustaca kullanmaktadırlar. Bu araştırmada, retoriğin başlangıcını, temel kavramları, retoriğin tasarımcılar tarafından görsel retoriğe uyarlanmasını ve bu tasarımcılar tarafından kullanılan metodolojiler ve yönergeler incelenmiştir. Bu çalışma tasarımcılar tarafından kullanılan temel tasarım ilkelerinin retorik oluşturmadaki etkilerini ve görsel retorik üzerindeki etkilerini incelemek ve anlamak için yapılmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma metodolojileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
At its core, rhetoric is a scientific field deeply rooted in communication. The historical development of rhetoric is linked to the evolution of human civilization. In fact, rhetoric, which emerged in ancient Greek civilization as a literary definition, was adapted to visual arts in the 20th century and the concept of visual rhetoric emerged. The primary aim of visual rhetoric is to create an emotion, convey a message to individuals and persuade the audience. Realizing that visual language is more effective than auditory language, people started to use visual communication in modern life by using rhetorical methods. Today, visual rhetoric is used in many fields of communication. In visual rhetoric, a message is effectively conveyed through visual elements, and the message is expected to elicit and trigger an emotion in the audience. Visual rhetoric creates a situation that leads the audience to accept and respond to a communicated message. This is achieved through the use of rhetorical techniques and the strategic use of colors, shapes, lines, composition and typography for a specific purpose. Each visual element is meticulously selected and organized to elicit a specific emotion or cognitive response. By utilizing basic design principles and techniques, designers both convey the intended message to the audience and expect it to create an emotional and cognitive impact. Therefore, visual rhetoric emerges as a powerful tool for communication. Especially in the context of the digital age, graphic designers skillfully use these principles to facilitate interactions between brands and individuals. In this scientific research, we examine the beginnings of rhetoric, its basic concepts, the adaptation of rhetoric to visual rhetoric by designers, and the methodologies and guidelines used by these designers. This study was undertaken to examine and understand the implications of the basic design principles used by designers and their impact on visual rhetoric. Qualitative research methodologies were used in this study.