Searle'ün düalist felsefe eleştirisi üzerine bir inceleme
A study on Searle's critique of traditional dualist philosophy
  1. Tez No: 909355
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ İSKENDER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Descartes'ın Zihin Felsefesi ile ilgili yaklaşımı hem ontolojik hem de epistemolojik bağlamlar doğrultusunda ele alınmıştır. Descartes'ın zihin beden problemine dair temel yaklaşımı, zihin ve bedeni iki ayrı töz olarak ele almasıdır. Ona göre zihin yer kaplamayan maddi olmayan bir alan iken beden ise, yer kaplayan maddi bir alanı oluşturmaktadır. Descartes birbirinden farklı olan bu iki ayrı tözün nasıl birbirlerini etkilediği sorusuna yanıt aramaya çalışmıştır. Bu çalışmada ilk olarak Descartes'ın zihnin bedeni ve bedenin zihni nasıl etkilediği sorusuna nasıl bir yaklaşım sunduğu genel hatlarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Zihin felsefesinde düalist probleme yönelik eleştirileri ile Searle, zihin-beden ilişkisinde zihnin bedenden bağımsız bir varlık görüşüne karşı çıkmaktadır. Searle'ün zihin felsefesi alanındaki görüşleri yapmış olduğu eleştiriler ve öne sürmüş olduğu argümanlarla açıklamaktadır. Descartes ve Searle'ün zihin felsefesine yönelik yaklaşımları iki farklı yaklaşım tarzını oluşturmaktadır. Bir taraftan zihin ve bedenin birbirinden tamamen ayrı iki varlık alanı olduğunu savunan bir görüş ile karşı karşıya kalırken diğer yandan ise zihin ve beden arasında böylesine bir ayrım yapmanın doğru olmadığını savunan görüşle karşı karşıya kalmaktayız. Bu filozofların zihin felsefesi alanında öne sürmüş oldukları argümanlarını anlamak zihin felsefesine yönelik yeniden bir değerlendirme yapabilme imkânı sağlamaktadır. İkinci bölümde, John Searle'ün zihin beden yaklaşımına yönelik öne sürmüş olduğu eleştiriler ele alınmıştır. Searle'ün zihin-beden yaklaşımına dair yapmış olduğu eleştiriler doğrultusunda ileri sürmüş olduğu saptamaları ile, zihin ve bedeni iki ayrı töz alanı olarak kabul edilmesi doğrultusunda çıkan problemlere ne türden çözüm öne sürdüğü vurgulanmıştır. Searle, zihin ve bedeni iki ayrı töz alarak ele alan Descartes'ın aksine, zihinsel olayların fiziksel olaylardan tamamen ayrı olmadığını kendi kuramsal yaklaşımlarıyla ele almaya çalışır. Sonuç bölümünde ise, ele alınan zihin-beden yaklaşımları hakkında ileri sürülen kuramların zihin felsefesi çalışmalarında ne türden ilerleme sağladığı üzerinde tartışılacaktır. Aynı zamanda Searle'ün öne sürmüş olduğu argümanların zihin felsefesi nasıl çözüm sunduğu tartışılmıştır. Öne sürülen kuramların zihni anlamaya ve açıklamaya çalışmakta yeterli olup olmadığı değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines Descartes' approach to the Philosophy of Mind in both ontological and epistemological contexts. Descartes' fundamental approach to the mind-body problem involves considering the mind and body as two separate substances. For Descartes, the mind is an immaterial, non-spatial domain, whereas the body constitutes a material, spatial domain. He seeks to address how these two distinct substances can influence each other. This study first explains, in broad terms, how Descartes approaches the question of how the mind affects the body and vice versa. With his critique of the dualist problem in the philosophy of mind, Searle opposes the view that the mind exists independently of the body in the mind-body relationship. Searle's views on the philosophy of mind are clarified through his critiques and the arguments he puts forward. The approaches of Descartes and Searle to the philosophy of mind represent two distinct styles of reasoning. On one hand, we encounter a view that sees the mind and body as entirely separate realms, while on the other, we find a perspective that argues against such a sharp division between mind and body. Understanding the arguments these philosophers present in the philosophy of mind offers an opportunity to reassess the field. The second chapter addresses John Searle's critiques of the mind-body approach. Here, Searle's critiques and observations concerning the mind-body problem are discussed, emphasizing his proposed solutions to the issues that arise from viewing the mind and body as separate substances. Unlike Descartes, who considers mind and body as distinct substances, Searle seeks to show that mental events are not entirely separate from physical events through his theoretical approaches. In the conclusion, the extent to which the theories presented on mind-body approaches contribute to progress in the philosophy of mind will be discussed. The study also examines how Searle's arguments provide solutions within the philosophy of mind. Finally, it assesses whether these theories are adequate in understanding and explaining the mind.