Kant'ın ebedi barış fikrinin normatif etiği ile ilişkisi
The relationship of Kant's idea of perpetual peace with normative ethics
  1. Tez No: 909392
  2. Yazar: KENDAL TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kant'ın ebedi barış fikrinin normatif etiği ile ilişkisini incelemektir. Ebedi barış fikri, şüphesiz bir anda çıkmamakla birlikte Kant'ın yaşadığı olaylar, içinde bulunduğu çağ, tanık olduğu savaşlar, eleştirel yaklaşımı ve ileri sürdüğü ahlak yasası, ebedi barışın olanağını sorgulamasını sağlamıştır. Barış fikrinin ilk Kant tarafından savunulmadığı bilinir; fakat Kant'ın barışı aklın ışığında nihai bir şekilde tasarlaması bakımından kendinden öncekilerden farklı bir bakış açısı sunduğu oldukça açıktır. Ebedi barışın kalıcı olması için de yasaların gereğinden hukukun gücünden söz eder ve olması gereken ile olmaması gerekenleri maddeler şeklinde sıralarken etiğin normatif etkisi bariz bir şekilde görülür. Bu çalışma ile Kant'ın normatif etiğinin ebedi barış fikri ile ilişkisi ele alınacak ve Kant'ın normatif etiğinin ebedi barış fikrini belirlediği iddia edilecektir. Anahtar Kelimeler Koşulsuz Buyruk, Ödev, Özgürlük, Sorumluluk, Akıl, Barış, Savaş, Yasa
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between Kant's idea of perpetual peace and his normative ethics. Although the idea of perpetual peace did not emerge all of a sudden, the events Kant experienced, the era he lived in, the wars he witnessed, his critical approach and the moral law he put forward made him question the possibility of perpetual peace. It is known that the idea of peace was not first defended by Kant; however, it is quite clear that Kant presented a different perspective from his predecessors in terms of designing peace in a final way in the light of reason. He also mentions the necessity of laws and the power of law for perpetual peace to be permanent, and the normative effect of ethics is clearly seen when he lists what should and should not be in the form of items. This study will examine the relationship between Kant's normative ethics and the idea of perpetual peace, and it will be claimed that Kant's normative ethics determines the idea of perpetual peace. Keywords Categorical Imperative, Duty, Freedom, Responsibility, Reason, Peace, War Law.