Ortaokul öğrencilerinin okuma ve yazma tutumları arasındaki ilişki
The relationship between middle school students' attitudes towards reading and writing
- Tez No: 909396
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin okuma ve yazmaya yönelik tutumları arasındaki ilişkinin ne düzeyde olduğunu tespit etmektir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Malatya ili Battalgazi ilçesi sınırları içerisinde bulunan 52 ortaokul arasından uygun örneklem yoluyla seçilen 15 ortaokulda sınıf düzeyleri değişmekle birlikte 776 öğrenciyi kapsamaktadır. Öğrencilere kişisel bilgi formu, Özdemir ve Akkaya (2014) tarafından geliştirilen“Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği (OYTÖ)”ile Susar (2009) tarafından geliştirilen“Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği (YYTÖ)”uygulanmıştır. Okumaya Yönelik Tutum Ölçeğinin Cronbach Alpha katsayısı .90, Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeğinin Cronbach Alpha katsayısı .93 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen veriler araştırmanın amacına uygun olarak ANOVA, Tukey HSD testi, aritmetik ortalama, standart sapma ve t-testi istatistiksel yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler doğrultusunda ortaokul öğrencilerinin okuma ve yazma tutumlarının cinsiyete, sınıf düzeyine, aile gelirine, kardeş sayısına, anne ve baba mesleğine, anne ve babanın eğitim düzeyine göre farklılık gösterip göstermediğinin, okuma tutumları ile yazma tutumları arasında bir ilişkinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın sonucunda: okuma ve yazma tutumlarında cinsiyet değişkeninde kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha olumlu tutumlara sahip oldukları; sınıf düzeyi değişkenlerinde alt sınıfların üst sınıflara göre daha olumlu bir tutuma sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca yazma tutumlarında anne eğitim düzeyi, baba mesleği ve kardeş sayısına göre anlamlı farklılıkların olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the level of relationship between middle school students' attitudes towards reading and writing. The research was conducted during the 2023-2024 academic year with 776 students from 15 middle schools, selected through appropriate sampling from 52 middle schools within the borders of Battalgazi district in Malatya province. The students were applied a personal information form, the“Attitude Scale Towards Reading (ASTR)”developed by Özdemir and Akkaya (2014), and the“Attitude Scale Towards Writing (ASTW)”developed by Susar (2009). The Cronbach Alpha coefficient for the Attitude Scale Towards Reading was calculated as .90, and for the Attitude Scale Towards Writing, it was calculated as .93. The data obtained were analyzed using ANOVA, Tukey HSD test, arithmetic mean, standard deviation, and t-test statistical methods in line with the research's objectives. The analyses aimed to determine whether middle school students' attitudes towards reading and writing differed according to gender, grade level, family income, number of siblings, parents' occupation, and parents' education level, and to examine the relationship between reading attitude and writing attitude. At the result of the research it is found that female students had more positive attitudes compared to male students in terms of the gender variable; lower grade levels had more positive attitudes compared to higher grade levels. Additionally, significant differences were found in writing attitudes based on mother's education level, father's occupation, and number of siblings. A moderate and positive correlation (r = .585; p < .05) was found between reading and writing attitudes. No significant differences were found in other variables.