Gelir İdaresi Başkanlığı personellerinin işkoliklik eğilimlerinin iş stresi ve iş doyumları üzerindeki etkisi
The effect of workaholism tendencies of Revenue Administration personnel on work stress and job satisfaction
- Tez No: 909427
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yaptıkları işi hayatlarının odak noktasına yerleştiren kişiler, çalışmadıkları zamanlarda psikolojik olarak kendilerini huzursuz hissederek doyumsuzluk yaşayabilmektedirler. İşkoliklik olarak değerlendirilen bu durum artık psikolojik bir rahatsızlık olarak görülen bir durum olmuştur. Çalışanların iş ve aile hayatlarında, sosyal çevrelerinde bir çatışmayı doğuran bu durum söz konusu çalışanların stres yaşamalarına ve işlerinden aldıkları doyumun düşmesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla çalışanların faklı nedenlerle işlerine hastalık derecesinde bağımlı olmasını ifade eden işkolikliğin, iş stresleri ve doyumları üzerindeki etkisi Gelir İdaresi Başkanlığı personelleri özelinde incelenmiştir. Araştırma; Ankara, Zonguldak ve Karabük illerindeki Hazine ve Maliye Bakanlığı - Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı Defterdarlık personelleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kolayda örnekleme yöntemi ile 643 personelden veri toplanmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Ankette geçerliliği ve güvenirliği önceden kanıtlanmış işkoliklik, iş stresi ve iş doyumu ölçekleri kullanılmıştır. Personelden toplanan veriler SPSS ve AMOS istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda; personelin aşırı ve kompulsif çalışma düzeyleri göz önüne alındığında işkolik birer kişilik tipi oldukları belirlenmiştir. Personelin kısmen düşük düzeyde iş stresi yaşadığı ve işten elde ettikleri doyumun da orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının aşırı çalışma düzeylerinin iş streslerini artırdığı, ancak kompulsif çalışma düzeylerinin iş stresleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada Gelir İdaresi Başkanlığı personellerinin aşırı çalışma ve kompulsif çalışma düzeylerinin iş doyumlarını düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
People who place their work at the focal point of their lives may feel psychologically uneasy and dissatisfied when they are not working. This condition, which was considered as workaholism, has now become a condition seen as a psychological disorder. This situation, which creates conflict in employees' work and family lives and social environments, can cause these employees to experience stress and decrease their job satisfaction. Therefore, the effect of workaholism, which refers to employees being morbidly dependent on their jobs for various reasons, on their job stress and satisfaction was examined specifically for the personnel of the Revenue Administration. The research was conducted on revenue administration personnel in Ankara, Zonguldak and Karabük provinces. Data was collected from 643 personnel using convenience sampling method. Face-to-face survey technique was used as the data collection method in the research. Workaholism, job stress and job satisfaction scales, whose validity and reliability have been previously proven, were used in the survey. The data collected from the personnel were analyzed using SPSS and AMOS statistical programs. As a result of the study; Considering the excessive and compulsive working levels of the staff, it was determined that they were a workaholic personality type. It was determined that the staff experienced partially low job stress and their job satisfaction was moderate. In the study, it was determined that excessive working levels of department employees increased their job stress, but compulsive working levels did not have a significant effect on their job stress. In addition, it was determined in the study that overwork and compulsive work levels of revenue administration personnel reduced their job satisfaction.