Mamografide saptanan arteriyel kalsifikasyonlarla kardiyovasküler hastalık risk durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between arterial calcifications detected in mammography and cardiovascular disease risk status
  1. Tez No: 909485
  2. Yazar: GAMZE EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ, DOÇ. DR. SİBEL AYDIN AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Nüfusu gittikçe artan Türkiye'de tüm ölümlerin yaklaşık yarısından kardiyovasküler hastalıklar (KVH) sorumludur. Türkiye Avrupa'da en yüksek KVH ölüm oranına sahip ülkeler arasındadır ve Türk kadınları en yüksek mortalite oranına sahiptir. Bu çalışma; mamografide saptanan arteriyel kalsifikasyonlarla KVH riski arasındaki ilişkiyi belirlemek, erken tanı ve koruyucu hekimlik alanında farkındalığı artırmak ve mamografide saptanan arteriyel kalsifikasyonların KVH risk belirteci olarak kullanılabilirliğini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma Kesitsel ve tanımlayıcı olarak tasarlandı. 01.03.2022 ile 01.03.2023 tarihleri arasında, İstanbul SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji bölümüne mamografi için başvuran, 40 yaş ve Üzeri kadınların mamografileri meme radyolojisinde yedi yıl tecrübeli Avrupa Meme Radyolojisi Board Sertifikalı radyoloji uzmanı tarafından geriye dönük olarak değerlendirilip, derecelendirildi. Meme arteriyel kalsifikasyonu (MAK) olan laboratuvar değerleri eksiksiz olan 136 kişi çalışmaya dahil edildi. Laboratuvar değerleri sağlık bilgi sistemlerindeki veriler taranarak ve mamografi onam formundaki bilgiler incelenerek kaydedildi. Kardiyovasküler hastalık risk durumu için SCORE-Türkiye kullanıldı. Bulgular: Çalışma 136 kişi ile yapıldı. Yaş ortalaması 63.25±6.00 yıldır. Bireylerin kardiyovasküler risk skoru ortalaması 8.58±6.36 dır. Çalışmada yer alan bireylerin %8.8'i (n=12) düşük risk, %15.4'ü (n=21) orta risk, %36.0'sı (n=49) yüksek risk, %39.8'i (=54) çok yüksek risk grubundadır. Bireylerin %44.1'inde (n=60) arteriyel kalsifikasyon grade 2, %39.0'unda (n=53) grade3, %16.9'unda (n=23) grade 4 olduğu belirlenmiştir. Arteriyel Kalsifikasyonu grupları arasında Kardiyovasküler Risk Sınıflaması açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir . Kardiyovasküler Risk Skoru ile AKŞ, Trigliserit, Kreatinin arasında çok zayıf düzeyde, pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (r=0.194;p=0.024, r=0.177;p=0.039, r=0.190;p=0.027). Kardiyovasküler Risk Skoru ile HBA1c, LDL, Total Kolesterol, Üre, Kan Basıncı arasında zayıf düzeyde, pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (r=0.263;p=0.005, r=0.254;p=0.003, r=0.265;p=0.002, r=0.290;p=0.001, r=0.345;p
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular diseases (CVD) are responsible for nearly half of all deaths in Turkey, whose population is increasing. Turkey is among the countries with the highest CVD mortality rate in Europe and Turkish women have the highest mortality rate. This work; It was designed to determine the relationship between arterial calcifications detected on mammography and cardiovascular disease risk, to increase awareness in the field of early diagnosis and preventive medicine, and to evaluate the usability of arterial calcifications detected on mammography as a cardiovascular disease risk marker. Materials and Methods: The study was designed as cross-sectional and descriptive. Between 01.03.2022 and 01.03.2023, the mammograms of women aged 40 and over who applied to Istanbul SBU Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Radiology Department for mammography were retrospectively evaluated and graded by a European Breast Radiology Board Certified radiologist with seven years of experience in breast radiology. 136 patients with breast arterial calcification (BAC) with complete laboratory values were included in the study. Laboratory values were recorded by scanning the data in the health information systems and examining the information in the mammography consent form. SCORE-Türkiye was used for cardiovascular disease risk status. Results: The study was conducted with 136 people. The mean age is 63.25±6.00 years. The mean cardiovascular risk score of individuals is 8.58±6.36. 8.8% (n=12) of the individuals included in the study were low risk, 15.4% (n=21) medium risk, 36.0% (n=49) high risk, 39.8% (=54) very high is in the risk group. Arterial calcification was found to be grade 2 in 44.1% (n=60) of the individuals, grade3 in 39.0% (n=53) and grade 4 in 16.9% (n=23). A statistically significant difference was found between the Arterial Calcification groups in terms of Cardiovascular Risk Classification. There is a very weak, positive statistically significant relationship between Cardiovascular Risk Score and FPG, Triglyceride, and Creatinine (r=0.194;p=0.024, r=0.177; p=0.039, r=0.190; p=0.027). There is a weak, positive and statistically significant correlation between Cardiovascular Risk Score and HBA1c, LDL, Total Cholesterol, Urea, and Blood Pressure (r=0.263; p=0.005, r=0.254; p=0.003, r=0.265;p= 0.002, r=0.290;p=0.001, r=0.345;p