Frontal QRS-T açısının LBBB paterninde kardiyak resenkronizasyon tedavisi uygulanan hastalarda uzun dönem prognozu öngörmedeki değeri
The value of frontal QRS-T angle in predicting long-term prognosis in patients undergoing cardiac resynchronization therapy in the lbbb pattern
- Tez No: 909487
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN EREN, DR. AHMET YAŞAR ÇİZGİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Seçilmiş kalp yetmezliği (KY) hastalarında kardiyak resenkronizasyon tedavisi (KRT) morbidite ve mortaliteyi azaltarak hayat kalitesini iyileştirmektedir. KRT ile tedavi yanıtının sağlanması sonucunda yapısal ve elektriksel yeniden şekillenme süreci başlamaktadır. Bunun sonucunda QRS ve T vektörlerinde değişiklikler meydana gelmesi beklenmektedir. Elektrokardiyografi (EKG) ile bu değişikliklerden fayda görenleri tespit etmek pratik ve faydalı olacaktır. Ayrıca maliyetetkinlik açısından tedavi yanıtına uygunluğunun tanısı, bu yüksek riskli hasta popülasyonunda yararlı olabilir. Amacımız KRT implantasyonu yapılmış hastalarda işlem öncesi ve sonrası frontal QRS-T açısındaki değişimin (daralmanın) uzun dönem prognozu öngörmedeki değerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018 - Eylül 2022 tarihleri arasında KRT uygulanan 279 hasta incelendi. Dışlama kriterlerini taşıyan hastalar hariç bırakıldıktan sonra, optimal medikal tedaviye rağmen, NYHA sınıf- II, III ya da“ambulatuar”sınıf IV olan, sol ventrikül sistolik kalp yetmezliği (EF % ≤ 35) olup, LBBB paterninde ( komplet, >QRS 120 msn) başarılı KRT uygulanmış 223 hasta çalışmaya dahil edilerek retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalar için işlem öncesi ve sonrası EKG'ler taranarak frontal QRS ve T açıları ölçüldü ve aradaki fark alınarak QRS-T açısı değişimleri hesaplandı. QRS-T açısı önceki araştırmalardaki metotlara uygun şekilde hesaplandı. Çalışmanın birincil sonlanım noktası dekompanse kalp yetmezliği nedeniyle tekrarlayan hastane yatışları, SVO ve mortalitenin komposit sonlanımı olan majör adverse kardiyovasküler olaylar (MACE)'dir. QRS-T açısı değişiminin MACE açısından kestirim değerinin saptanması için ROC eğri analizi yöntemi kullanıldı. Buna göre ROC analizinde QRS-T açısı kestirim değeri 22,5˚ (sensitivite:79,7% spesifisite:60,4%) olarak saptandı (AUC:0,711, 95%CI: 0,642-0,781, p0,001] grup 1 de daha yüksek oranda saptanmıştır. Bu fark tekrarlayan yatış oranları [27 (%23,7), 3 (%2,8); p0,001] artışından kaynaklanmaktadır. 2 grup arasında SVO açısından fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiac resynchronization treatment (CRT) improves life quality by decreasing morbidity and mortality in selected heart failure (HF) patients. Structural and electrical remodeling process starts as a treatment response with the result of CRT. As a result, it is expected to see changes on QRS and T vectors. It is practical and beneficial to identify who benefits these changes with electrocardiographic (ECG) methods. On addition, it can be useful for diagnosis of eligibility to the response of the treatment in terms of cost-effectiveness in the high-risk patient population. Our aim was to investigate the value of the long-term prognosis of the change (narrowing) between preoperation and after-operation frontal QRS-T angle in patients with CRT implantation. Materials and Methods: 279 patients who underwent the CRT between the dates of January 2018- September 2022 have studied. After the elimination of the patients who have the exclusion criteria, 223 patients with NYHA class-II,III or ''ambulatory'' class IV, left ventricular systolic heart failure(EF ≤ 35%) and LBB pattern (complete, >QRS 120 msec) who underwent successful CRT despite optimal medical therapy were included and studied retrospectively. All the pre- and postprocedural ECGs scanned and frontal QRS and T angles measured and changes calculated by taken difference between QRS-T angles for all the patients. QRS-T angle is calculated with appropriate methods according to the previous studies. QRSThe primary endpoint of the study was major adverse cardiovascular events (MACE) which is a composite outcome of recurrent hospitalizations due to decompensated heart failure, CVA and mortality. ROC curve analysis method was used to determine the predictive value of QRS-T angle change in terms of MACE. Accordingly, the predictive value of QRS-T angle was 22,5˚ (sensitivity :79,7% specificity :60,4%) (AUC: 0,711, 95%CI: 0,642-0,781 p0,001] was higher in group 1. This difference was due to increased recurrent hospitalization rates [27 (%23,7), 3 (%2,8); p0,001]. There was no difference detected between the 2 groups in terms of CVA.