İliopsoas kasının lumbal bölgeye etkisinin sonlu elemanlar yöntemiyle belirlenmesi
Determination of the effect of the iliopsoas muscle on the lumbal region by the finite element method
  1. Tez No: 909496
  2. Yazar: ESİLA BAĞDATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AFŞAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı iliopsoas kas gerginliğindeki değişimin lumbal bölge yapılarına (eklem, end plate, disk) etkisini sonlu elemanlar yöntemiyle incelemekti. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza dahil edilen kadın olgunun DICOM verileri MIMICS, Geomacig Studio ve SpaceClaim programları ile 3D biyomodele dönüştürüldü. Ayakta durma pozisyonuna uygun sınır şartları Abaqus programında uygulandı. İliopsoas kasının gerginliğini simüle etmek için belirlenen senaryolar (0 N, 5 N, 10 N, 15 N, 20 N) Abaqus programıyla analiz edildi. Bulgular: Elde edilen analiz sonuçlarına göre iliopsoas kasının gerginliği arttıkça annulus fibrosus, nükleus pulposus ve end plate yapılarındaki maksimum stres değerlerinin arttığı ve stres yoğunluklarının değiştiği tespit edildi. Sonuç: Sonuçlarımıza göre iliopsoas kas gerginliğinin artmasının lumbal bölge dizilimini etkileyerek lumbal bölge yapılarındaki stres değerlerini arttırdığı belirlendi. Bu nedenle iliopsoas kasının gerginliğindeki artışın lumbal bölge patolojileri için bir risk faktörü olabileceğini ve kasın esnekliğinin yeniden kazanılmasına yönelik uygulamaların bel ağrısını azaltmada faydalı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to investigate the effect of the change in iliopsoas muscle tension on the lumbar region structures (joint, end plate, disc) by finite element method. Materials and methods: The DICOM data of the female patient included in our study were converted into 3D biomodels with MIMICS, Geomacig Studio and SpaceClaim programmes. Boundary conditions suitable for the standing position were applied in the Abaqus programme. The scenarios (0 N, 5 N, 10 N, 15 N, 20 N) determined to simulate the tension of the iliopsoas muscle were analysed with the Abaqus program. Results: According to the results of the analysis, it was determined that as the iliopsoas muscle tension increased, the maximum stress values in the annulus fibrosus, nucleus pulposus and end plate structures increased and the stress intensities changed. Conclusion: According to our results, it was determined that increased iliopsoas muscle tension increased the stress values in the lumbar region structures by affecting the lumbar region alignment. Therefore, we think that increased iliopsoas muscle tension may be a risk factor for lumbar region pathologies and applications to regain muscle flexibility may be useful in reducing low back pain.