Antrenörlerin saldırganlık ve öfke kontrolü düzeylerinin incelenmesi
Investigation of aggression and anger control levels of coaches
  1. Tez No: 909500
  2. Yazar: SERAP KIZILAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, farklı spor branşlarında antrenör olarak görev yapan bireylerin saldırganlık ve öfke kontrol düzeyleri bazı değişkenler bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini aktif olarak görev yapmakta olan antrenörler oluşturmakta iken, araştırmanın örneklemini ise, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen, 403 antrenör oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma dahilinde toplanan verilerin SPSS programına aktarılarak normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve“Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Anova Testi ve Pearson Korelasyon Testi”kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda. Antrenörlerin cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, görev yılı, lisanslı spor yapma durumu, kendini gördüğü kişilik durumu ile saldırganlık düzeyi arasında anlamlı farklılaşma bulunduğu, yine antrenörlerin, cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, görev yılı, lisanslı spor yapma durumu, mesleğini isteyerek yapma durumu, kendini gördüğü kişilik durumu ile öfke kontrol düzeyi arasında anlamlı farklılaşma bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, antrenörlerin saldırganlık düzeyleri ile öfke kontrol düzeyleri arasında pozitif yönlü yüksek bir ilişki bulunduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the aggression and anger control levels of individuals working as coaches in different sports branches in terms of some variables. In the research, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. While the population of the research consists of actively working coaches, the sample of the research consists of 403 coaches determined by the easily accessible sampling method.“Personal Information Form, Buss-Perry Aggression Scale and Trait Anger and Anger Expression Style Scale”were used as data collection tools in the study. The data collected within the research was transferred to the SPSS program and it was determined that it showed a normal distribution and“Independent Sample T Test, One-Way ANOVA Test and Pearson Correlation Test”were used. As a result of the analyses. There was a significant difference between the coaches' gender, education level, income level, years of service, licensed sports activities, personality status and aggression level, and again, coaches' gender, age, education level, income level, years of service, licensed sports activities, It has been determined that there is a significant difference between the status of doing one's job willingly, the personality state in which one sees oneself, and the level of anger control. Additionally, it has been determined that there is a high positive relationship between coaches' aggression levels and anger control levels.