Münâsebetü'l-Kur'an: Et-Tefsîrü'l-hadis örneği
Qur'anic contexcual interrelations: Et-Tafsirü'l hadith a case study
  1. Tez No: 909556
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN HARBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in sure ve ayetleri arasındaki insicâm, yüce Allah'ın insanlığa bir benzerini getirmede meydan okuduğu i'câzlardan biridir. Nitekim birçok yönden benzersiz olan Kur'ân-ı Kerîm nâzil olduğu dönemden bu yana sûrelerin ve ayetlerin birbiriyle insicamını incelemede birçok müfessirin uğraş alanı olmuştur. Bunlardan biri de çağdaş müfessir Muhammet İzzet Derveze'dir. Tefsirini nüzul sırasına göre yazarak vahyin indiriliş hikmetindeki metotları daha iyi anlamayı hedefleyen İzzet Derveze, tefsirinde sure ve ayet insicamına önem vermiştir. Nitekim sebebi nüzule dair rivayetleri aktarırken, ayetin siyak ve sibakıyla uygun olanı kabul etmeye özen göstermiştir. Bunun yanında özellikle Mekkî surelerde bulunan Medenî ayetleri, siyakla olan sıkı insicamından ötürü Mekkî olarak kabul etmiştir. Ayrıca, bazı ayetlerde alışılmış anlamın dışına çıkıp siyaka uygun mana vererek ayeti, surenin ruhuyla örtüşen bir şekilde tefsir etmeyi kendisine yöntem edinmiştir.
Özet (Çeviri)
The coherence between the surahs and verses of the Qur'an, which challenges all Mankind to bring a similar book if they can, is one of the main aspects of its inimitability. Since the Holy Qur'an was revealed, scholars have studied it extensively to analyse the harmony between its surahs and verses. One of these endeavors is the contemporary commentary by Mohammed İzzet Derveze. By following the chronological order of the revelation, Derveze aimed to have a better understanding to explore and live the historical context and conditions of the revelation. The importance he laid to the science of coherence is revealed in his stands towards the narrations of occasions of revelation as he accepts or rejects and refutes them based on the context. He also rejected some of the opinions and narrations about the verse to be a Meccan or Medinian based on their coherence with the context. In addition, he has adopted a unique methodology to interpret the verse in accordance with the spirit of the surah by going beyond the apparent meaning in some cases and giving a different understanding more appropriate with the context.