Web 2.0 araçlarının zaman ve kronolojiyi algılama becerisi üzerindeki etkisi: E-story örneği
The effect of Web 2.0 tools on the ability to perceive time and chronology: The e-story example
  1. Tez No: 909591
  2. Yazar: SERKAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SAMET ALTINBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, Web 2.0 araçlarından biri olan E-Story uygulamasının Sosyal Bilgiler Dersi'nde kullanımının, öğrencilerin Zaman ve Kronolojiyi Algılama Becerisi üzerindeki etkisini çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Bu çerçevede 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı içerisinde bulunan Kültür ve Miras öğrenme alanında yer alan tarihi olaylar referans kabul edilmiştir. E-Story uygulaması üzerinden söz konusu öğrenme alanında yer alan tarihi olaylarla ilgili zaman şeridi oluşturan öğrencilerin, Zaman ve Kronolojiyi Algılama Becerileri'nin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kapsamında yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılı Erzurum il merkezinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören toplam 43 (DG:21, KG: 22) altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Zaman ve Kronolojiyi Algılama Beceri Testi (ZKABT) kullanılmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler, SPSS 27.0 paket programı kullanılarak (Bağımsız Gruplar T-Testi) analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre deney-kontrol grubu öğrencilerinin Zaman ve Kronolojiyi Algılama Becerisi ön test puanları arasında anlamlı farklılığın bulunmadığı, deney-kontrol grubu öğrencilerinin Zaman ve Kronolojiyi algılama Becerisi son test puanları arasında anlamlı farklılığın bulunmadığı, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Zaman ve Kronolojiyi Algılama Becerisi ön-son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı farklılığın bulunduğu tespit edilmiştir (p.05). Araştırma sonucunda, E-Story uygulaması ile tasarlanan öğretimin mevcut programa göre, öğrencilerin Zaman ve Kronolojiyi Algılama Becerisi üzerinde olumlu yönde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlere, Web 2.0 araçlarının kabiliyetlerine sahip dijital zaman şeritlerinin Sosyal Bilgiler dersi içerisinde kullanılabilirliği; araştırmacılara ise farklı dijital zaman şeritlerinin etkililiği üzerine ve dijital zaman şeritleri ve geleneksel zaman şeritlerinin etkililiği üzerine karşılaştırmalı araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the use of E-Story application, one of the Web 2.0 tools, in Social Studies Course on students' Time and Chronology Perception Skills in terms of various variables. In this context, historical events in the Culture and Heritage learning area within the 6th Grade Social Studies Curriculum were accepted as reference. It is aimed to develop the Time and Chronology Perception Skills of students who create a timeline about historical events in the learning area in question through the E-Story application. A quasi-experimental design was used in the research within the scope of quantitative research method. The study group consists of a total of 43 (EG: 21, CG: 22) sixth grade students studying at a public secondary school in Erzurum city center in the 2023-2024 academic year. Time and Chronology Perception Skill Test (ZKABT) was used as a data collection tool in the research. The data obtained as a result of the application was analyzed using the SPSS 27.0 package program (Independent Groups T-Test). According to the findings obtained as a result of the research, there is no significant difference between the pre-test scores of the experimental-control group students in the Time and Chronology Perception Skill, there is no significant difference between the Time and Chronology Perception Skill post-test scores of the experimental-control group students, and the Time and Chronology Perception Skill of the experimental and control group students. It was determined that there was a significant difference between the Perception Skill pre-post test scores in favor of the experimental group (p.05). As a result of the research, it was determined that the teaching designed with the E-Story application had a positive effect on the students' Time and Chronology Perception Skills, compared to the current program. Teachers are asked about the usability of digital time strips with the capabilities of Web 2.0 tools in the Social Studies course; it is recommended for researchers to conduct comparative studies on the effectiveness of different digital time strips and on the effectiveness of digital time strips and traditional time strips.