İyon Denizi'nde bir Osmanlı şehbenderliği: Korfu
An Ottoman city on the Ionian Sea: Corfu
  1. Tez No: 909636
  2. Yazar: SERPİL CEYHAN GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Osmanlı Devleti III. Selim döneminde tek yönlü diplomasi anlayışı olan ad hoc diplomasi anlayışından sürekli diplomasi anlayışına geçmiştir. Sürekli diplomasi anlayışını benimsemesi var olan kurumlarını yenilemesi ve birçok yeni kurum açmasına neden olmuştur. Sürekli diplomasi anlayışının bir parçası olarak 1802 yılından itibaren ilk etapta kıyı şeridindeki yerlere ticari ve idari işlemlerin çözülmesi amacıyla“şehbender”adı verilen konsoloslarını göndermiştir. Çalışmanın konusunu teşkil eden yer olan Korfu Adası; Osmanlı Devleti'nin kıyı şeridinde ilk şehbender gönderdiği yerlerden biridir. Şehbenderler gittikleri yerlerde Osmanlı Devleti'ni temsil etmiştir. Bu durum şehbenderliklerin yüksek yetkiler ile donatıldığını ve bu güvene sahip olduklarını göstermektedir. Bu nedenle şehbenderlerin; ticari, idari, istihbarat, ekonomik, adli, dini, siyasi görevleri bulunmaktadır. Osmanlı Devleti'nin stratejik konumu nedeniyle sınır komşusu olan Korfu'da bulunan Osmanlı tebaasının haklarını korumak ve gerekli ihtiyaçlarını karşılamak için burada bir şehbenderlik tesis etmiştir. Kurulan bu şehbenderlik 1804-1912 yılları arasında varlığını sürdürmüştür. Çalışmamız Korfu Şehbenderliği'nin kuruluşunu, görevli memurlarını, şehbenderlerin görevlerini, tebaaya olan yardımlarını, şehbenderlere verilen rütbe ve nişanları, yapılan merasimleri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
During the reign of Selim III, the Ottoman Empire transitioned from a one-sided diplomacy approach, known as ad hoc diplomacy, to a continuous diplomacy approach. Adopting continuous diplomacy led to the renewal of existing institutions and the establishment of many new ones. As part of this continuous diplomacy approach, from 1802 onwards, consuls called“şehbender”were sent to coastal areas primarily to resolve commercial and administrative issues. Corfu Island, the subject of this study, was one of the first places where the Ottoman Empire sent a consulate. consulate represented the Ottoman Empire in the places they were assigned to, indicating that they were endowed with high authority and trusted. Therefore, the duties of the consulate included commercial, administrative, intelligence, economic, judicial, religious, and political responsibilities. Due to its strategic location and to protect the rights and meet the needs of the Ottoman subjects living there, the Ottoman Empire established a consulate in Corfu. This consulate existed from 1804 to 1912. This study covers the establishment of the Corfu Consulate, its appointed officials, the duties of the consulate, the assistance provided to the subjects, the ranks and decorations awarded to the consulate, and the ceremonies conducted.