Hıristiyan Ermeniler ile Müslüman Ermenilerde kimlik ve gündelik yaşam pratikleri: Hatay ve Muş ili örneği
Identity and daily life practices of Christian Armenians and Muslim Armenians: The example of Hatay and Muş provinces
  1. Tez No: 909648
  2. Yazar: BOTAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı Hıristiyan Ermeniler ile Müslüman Ermenilerin gündelik hayat ve kimlik algıları hususundaki pratiklerini ortaya koymaktır. Bunun yanı sıra bu iki grup arasındaki ilişkinin ne çerçevede var olduğunu, aralarında nasıl bir temas olduğunu ve bu ilişkinin nasıl işlediğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada Hatay ilinde yaşayan Ermeniler ve Muş ilinde yaşayan Ermeniler ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ana bölümlerinden ilkinde kimlik kavramı tanımlanmıştır. İkinci ana bölümde gündelik hayat kavramına değinilip ardından gündelik hayatın kültürel bağlamı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntem kısmını ele alırken, dördüncü bölümde bulgular ve değerlendirmeler yapılmış olup sonuç kısmıyla çalışma bitirildi. Bulgular bölümünde yaptığımız görüşmelerin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the pratices of Christian Armenians and Muslim Armenians regarding Daily life and their perception of identity. In addition, it is animed to reveal the framework of the relationship between these two groups, what kind of contact there is between them and how this relationship Works. In the study, interviews were held with Arenians living in Hatay province and Armenians living in Muş province. Our study consists of four parts. In the first of the main sections of the study, the concept of identity is defined. In the second main chapter, the concept of Daily life is mentioned and then the cultural context of Daily life is discussed. While the third chapter discussed the method part of the research, the fourth chapter made findings and evaluations and concluded the study with the conclusion part. In the findings and evaluations and concluded the study with the conclusion part. In the findings section, our interviews were evaluated.