Dersa Kurdî (Kurmancî) û dramaya dahêner
Kürtçe dersi ve yaratıcı drama
- Tez No: 909649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmamızın temel amacı Kürtçe dil eğitimin de, ders etkinliği olarak kullanacağımız yaratıcı drama tekniğidir. Tezimizin konusu içerisinde ele alacağımız unsurlar; yaratıcı drama nedir? Yaratıcı dramanın oluşumu ve aşamaları nelerdir? Diğer bir unsur ise, yaratıcı dramanın özelliklerini belirtmektir. Konumuz çerçevesinde TürkIye'de verilen Kürtçe ders eğitimi üzerinde duracağız. Kürtçe dil eğitimin de okullarda kullanılan materyal ve malzelerden bahsedeceğiz. Bu kullanılan materyal ve malzemelerin yeterliliği üzerinde duracağız. Bunlarla beraber çalışmanın son bölümün de, MEB tarafından 5.sınıf Kürtçe (kurmanci) dersi için hazırlanmış olan kitabın konularını baz alarak, ders etkinliği amacıyla yaratıcı drma tekniğini konular ile buluşturacağız. Bu çalışma, konunun temel amacıyla beraber klasik dil öğretim teknikleri nelerdir? Bu klasik dil öğretim teknikleri ne kadar yeterlidir? gibi sorulara cevap verecektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is the creative drama technique that we use as a lesson activity in Kurdish language education. The elements we will discuss within the subject of our thesis are; What is creative drama? What are the formation and stages of creative drama? Another element is to indicate the characteristics of creative drama. Within the framework of our subject, we will focus on the Kurdish language education given in Turkey. We will talk about the materials and materials used in schools in Kurdish language education. We will focus on the materials used and their adequacy. In addition, in the last part of the study, we will combine the creative drama technique with the subjects for the purpose of the course activity, based on the subjects of the book prepared by the Ministry of Education for the 5th grade Kurdish (Kurmanci) course. While this study examines the main purpose of the subject, it will also try to answer questions like what are the classical language teaching techniques? How sufficient are these classical language teaching techniques?