Almanya'dan Türkiye'ye kesin dönüş yapıp, sonra tekrar Almanya'ya geri gidenlerin mekik göçünün araştırılması
Research on the shuttle migration of those who had migrated to Turkey from Germany and then migrated back to Germany
  1. Tez No: 909736
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA YAVUZ ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mekik göçü, bireylerin bir ülkeden başka bir ülkeye ekonomik, sosyal ve kültürel nedenlerle gidip belirli bir süre sonra anavatanlarına geri döndükleri, ardından tekrar göç ettikleri bir süreçtir. Bu çalışmada, Almanya'dan Türkiye'ye kesin dönüş yapıp ardından tekrar Almanya'ya geri dönen Türk göçmenlerin yaşadığı mekik göçü incelenmektedir. İlk olarak göçün teorik ve kavramsal çerçevesi detaylı bir şekilde ele alınmakta, göç türleri ve kuramları incelenmektedir. Ardından Almanya-Türkiye arasındaki göç olgusunun tarihsel süreci açıklanmaktadır. Almanya'ya işçi göçüyle başlayan bu sürecin, zamanla iki ülke arasındaki işçi hareketliliği ve göçmenlerin iki ülkeye de sosyal ve ekonomik bağlılıklarını nasıl sürdürdüklerine odaklanmaktadır. Mekik göçü, Türkiye ile Almanya arasında devam eden işçi göçünün bir sonucu olarak, özellikle ekonomik ve iş gücü piyasası temelli dinamikler üzerinden şekillenmektedir. Göçmenler, Almanya'da elde ettikleri ekonomik kazanımların ardından Türkiye'ye dönmekte, ancak Türkiye'deki ekonomik ve sosyal koşulların beklenenden daha zorlayıcı olması nedeniyle yeniden Almanya'ya göç etmektedirler. Bu çalışma, mekik göçünün iki ülke üzerindeki ekonomik ve toplumsal etkilerini, göçmenlerin bu süreçte yaşadıkları kimlik ve aidiyet sorunlarını detaylandırarak değerlendirir. Ayrıca, mekik göçünün göçmen aileleri üzerindeki etkileri, iş gücü piyasasına entegrasyon sorunları ve göçmenlerin her iki ülkeye olan bağlılıklarının nasıl şekillendiği gibi konular ele alınmaktadır. Göçmenlerin Almanya'ya geri dönüş kararlarını etkileyen diğer faktörler, her iki ülkedeki yaşam standartları, iş imkanları ve sosyal bağlardır. Çalışma, aynı zamanda göçmenlerin hem Türkiye hem de Almanya'da yaşadıkları entegrasyon sorunlarını ve bu süreçte karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve psikolojik zorlukları kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Shuttle migration is a process in which individuals move from one country to another for economic, social and cultural reasons, return to their homeland after a certain period of time, and then migrate again. In this study, the shuttle migration experienced by Turkish migrants who return to Turkey from Germany and then return to Germany is analysed. Firstly, the theoretical and conceptual framework of migration is discussed in detail and types and theories of migration are analysed. Also, the historical process of migration between Germany and Turkey is explained. This process, which started with labour migration to Germany, focuses on the mobility of workers between the two countries over time and how migrants maintain their social and economic attachment to both countries. As a result of the ongoing labour migration between Turkey and Germany, shuttle migration is shaped by economic and labour market-based dynamics. Migrants return to Turkey after making economic gains in Germany but migrate to Germany again when economic and social conditions in Turkey are more challenging than expected. This study analyses the economic and social effects of shuttle migration on the two countries and the problems of identity and belonging experienced by migrants in this process. In addition, the impact of shuttle migration on migrant families, problems of integration into the labour market and how migrants' loyalties to both countries are shaped are discussed. Other factors influencing migrants' decision to return to Germany are living standards, job opportunities, and social ties in both countries. The study also comprehensively analyses the integration problems experienced by migrants in Turkey and Germany and the social, economic, and psychological challenges they face in this process.