Keratokonus tedavisinde derin anterior lamellar keratoplasti ile penetran keratoplasti sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of deep anterior lamellar keratoplasty and penetrant keratoplasty results in keratoconus treatment
- Tez No: 909743
- Danışmanlar: UZMAN OKAN AKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: İleri keratokonusta PK (Penetran Keratoplasti) ve DALK (Derin Anterior Lamellar Keratoplasti) cerrahilerinin sonuçlarını karşılaştırmak Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Kornea Birimi'nde Ocak 2014- Aralık 2022 tarihleri arasında ileri keratokonus tanısı ile PK veya DALK cerrahisi uygulanan hastaların dosyaları geriye dönük tarandı. Çalışmaya 79 hastanın 90 gözü dahil edildi. 55 göze PK, 35 göze ise DALK uygulandı. Hastaların yaş, cinsiyet, etkilenen göz, cerrahi öncesi oftalmik muayeneleri, alıcı göz ve verici göz trepan çapları, endotel hücre yoğunluğu (EHY), cerrahi sırasındaki ve cerrahi sonrası komplikasyonları kayıt altına alındı. Her iki grupta cerrahi sonrası ortak komplikasyonlar greft reddi, göz içi basınç (GİB) yükselmesi, sütür gevşemesi, fiks dilate pupil ve katarakt gelişimi olarak belirlendi. DALK grubunda cerrahi sırasında mikroperforasyon ve makroperforasyon gelişimi ile cerrahi sonrası çift ön kamara oluşumu ayrıca değerlendirildi. Hastaların cerrahi öncesi, cerrahi sonrası 1.hafta, 6.ay ve sütür alımı sonrası 3.ayda en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) ölçüldü. Hastaların takiplerinde her vizitte ön segment muayenesi yapıldı, GİB ölçüldü, fundus değerlendirildi, sferik eşdeğer hesaplandı. EHY, kornea ön yüzeyi, topografik astigmatizma ve keratometrik ölçümleri kayıt altına alındı. Hastaların takiplerinde cerrahi öncesi ve sütür alımı sonrası 3. ay vizitindeki ölçümleri çalışma kapsamına alındı. Bulgular: Cerrahi sonrası EİDGK'leri ve GİB ölçümlerinde iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the results of PK and DALK surgeries in advanced keratoconus Materials and Methods: The files of patients who underwent PK or DALK surgery with the diagnosis of advanced keratoconus between January 2014 and December 2022 in the Cornea Unit of the Ophthalmology Clinic of the University of Health Sciences Bozyaka Training and Research Hospital were retrospectively scanned. 90 eyes of 79 patients were included in the study. PK was performed on 55 eyes and DALK was performed on 35 eyes. The patients' age, gender, affected eye, preoperative ophthalmic examinations, recipient eye and donor eye trephine diameters, endothelial cell density (ECD), intraoperative and postoperative complications were recorded. Common complications after surgery in both groups were determined as graft rejection, increased intraocular pressure (IOP), suture loosening, fixed dilated pupil and cataract development. In the DALK group, microperforation and macroperforation during surgery and double anterior chamber formation after surgery were also evaluated. Best-corrected visual acuity (BCVA) of the patients was measured before surgery, 1 week and 6 months after surgery, and 3 months after suture removal. During the follow-up of the patients, anterior segment examination was performed at each visit, IOP was measured, fundus was evaluated, and spherical equivalent was calculated. ECD, anterior corneal surface, topographic astigmatism and keratometric measurements were recorded. The follow-up measurements of the patients before surgery and at the 3rd month visit after suture removal were included in the scope of the study. Results: There was no significant difference between the two groups in postoperative BCVA and IOP measurements.