Diz artroplasti hastalarının anestezi yöntemlerinin ve postoperatif komplikasyonlarının retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of anesthesia methods and postoperative complications of knee arthroplasty patients
- Tez No: 592328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH UGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Diz artroplastisi olan hastaların anestezi yöntemleri, postoperatif kanama miktarları, kullanılan sıvı miktarları, kullanılan hemostatik ajanlar, postoperatif kan transfüzyonu miktarları, uygulanan turnike süreleri, postoperatif ağrı modaliteleri, mobilizasyon süreleri ve postopertaif 1. ve 3. ayda gelişen komplikasyonların retrospektif incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra 2016 - 2017 tarihleri arasında Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde; diz artroplasti cerrahisi uygulanan 564 hasta çalışmaya alındı. Hastalara ait tüm veriler INNOVIAN klinik bilgi sistemi, MIAMED hastane verileri ve hasta dosyalarından elde edilmiştir. Hastalar uygulanan cerrahi tekniğe göre total ve unikondiler diz artroplastisi olarak iki ana gruba ayrılıp her grup da kendi için anestezi yönetimine göre alt gruplara bölünmüştür. Hastaların demografik verileri, postoperatif kanama miktarları, intraoperatif kullanılan sıvı miktarları, peroperatif kullanılan hemostatik ajanlar (TxA kullanımı), postoperatif gelişen anemi oranları, postoperatif kan transfüzyonu oranları, intraoperatif cerrahi turnike süreleri, postoperatif ağrı modaliteleri, mobilizasyon süreleri ve postoperatif komplikasyon değerleri kaydedilmiştir. Bulgular: Demografik veriler açısından her iki cerrahi gruptaki hastalar benzerdi (p>0,05). Uygulanan anestezi yöntemleri karşılaştırıldığında kullanılan sıvı miktarı, turnike süresi, dren miktarı, mobilizasyon süresi, taburculuk süresi postoperatif 6. saat Hgb ve postoperatif anemi açısından fark yoktu. Total diz artroplastisinde postoperatif kanama daha çok saptandı (p0,05). Postoperatif ağrı yönetiminde tüm hastalarda avantajları nedeniyle multimodal ağrı yönetimi tercih edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to retrospectively investigate the complications of patients with knee arthroplasty, anesthetic methods, amount of postoperative bleeding, amount of fluid used, haemostatic agents used, amount of postoperative blood transfusions, tourniquet times, postoperative pain modalities, mobilization times and postoperative 1st and 3rd month complications. Methods: Between the dates of 2016 and 2017 after the approval of the Ethics Committee Orthopedics and Traumatology Clinic; 564 patients who underwent knee arthroplasty surgery were included in the study. All patient data was obtained from INNOVIAN clinical information system, MIAMED hospital data and patient files. Patients were divided into two groups as total and unicondylar knee arthroplasty according to the surgical technique and each group was divided into subgroups according to the anesthesia management. Demographic data of the patients, postoperative hemorrhage amounts, intraoperative fluid quantities, peroperative hemostatic agents (TxA usage), postoperative anemia rates, postoperative blood transfusion rates, intraoperative surgical tourniquet times, postoperative pain modalities, time of mobilization and postoperative complications were recorded. Results: Demographic data were similar in both surgical groups (p> 0.05). When the anesthesia methods were compared, there was no difference in the amount of fluid used, tourniquet duration, amount of drain, mobilization time, duration of discharge from hospital, and postoperative 6th hour Hgb and postoperative anemia. Postoperative bleeding was more common in total knee arthroplasty (p 0.05). Postoperative bleeding was lower in patients using TxA as a hemostatic agent regardless of surgical procedure (p 0.05). Multimodal pain management was preferred because of the advantages of postoperative pain management in all patients.