Döngüsel ekonomi kapsamında yeşil finansman araçları: G20 ülkeleri üzerine bir araştırma
Green financing instruments in the circular economy: A study on G20 countries
  1. Tez No: 909869
  2. Yazar: CEM SEHİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Dünya genelinde kaynakların sınırlı olması, bilinçsiz tüketimin azaltılması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. Sınırlı kaynaklar, gezegenimizin ekolojik sınırlarını zorlamaktadır ve bu durum, sürdürülebilirlik kavramının önemini giderek daha da artırmaktadır. Kaynakların sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi ve doğal dengelerin korunması, ekonomik büyüme ile çevresel sorumluluğun dengelenmesi için kritik bir öneme sahiptir. Üretilen ürünlerin döngüsel ekonomi modeline uygun olması, atıkların minimize edilmesi ve kaynakların yeniden kullanımı hem ekonomik verimliliği artırmakta hem de çevresel etkileri azaltmaktadır. Döngüsel ekonomi modeli, doğal kaynakların sürekli tüketimi yerine, ürünlerin ömrünü uzatmayı ve çevresel maliyetleri düşürmeyi hedefler. Bu bağlamda, yeşil finansman araçları da kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılması için önemli bir itici güç olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeşil tahviller gibi finansal enstrümanlar, çevresel projelere kaynak yaratırken hem özel sektör hem de kamu kurumlarının sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, gelişmiş ülkelerin çevresel sürdürülebilirliğe katkıları yeşil tahvil ihracı, yeşil büyüme ve çevresel harcamalar çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmada Dumitrescu-Hurlin Panel Nedensellik Analizi kullanılarak, bu değişkenler arasındaki nedensellik ilişkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, yeşil tahvil ihracı ile yeşil büyüme arasında tek yönlü bir ilişki olduğunu, çevre koruma harcamaları ile yeşil tahvil ihracı arasında ise çift yönlü bir nedensellik bulunduğunu göstermektedir. Bu analiz, sürdürülebilir finansman ile çevresel hedefler arasında güçlü bağlar olduğunu ve döngüsel ekonomiye geçişin desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that resources are limited worldwide makes it clear that unconscious consumption must be reduced. Limited resources are pushing the ecological limits of our planet and this situation is increasing the importance of the concept of sustainability. Sustainable management of resources and the preservation of natural balances are critical to balancing economic growth with environmental responsibility. Ensuring that the products produced are in line with the circular economy model, minimizing waste and reusing resources both increases economic efficiency and reduces environmental impacts. Instead of continuous consumption of natural resources, the circular economy model aims to extend the life of products and reduce environmental costs. In this context, green financing instruments are also an important driving force for the sustainable use of resources. Financial instruments such as green bonds contribute to the sustainable development goals of both the private sector and public institutions while creating resources for environmental projects. In this thesis, the contributions of developed countries to environmental sustainability are analyzed within the framework of green bond issuance, green growth and environmental expenditures. In the study, Dumitrescu-Hurlin Panel Causality Analysis is used to examine the causality relationships among these variables in detail. The findings suggest that there is a unidirectional relationship between green bond issuance and green growth, while there is a bidirectional causality between environmental protection expenditures and green bond issuance. This analysis suggests that there are strong links between sustainable financing and environmental goals and that the transition to a circular economy should be supported.