Finans şirketlerinin sürdürülebilirlikle bağlantılı yükümlülükleri kapsamında yeşil yatırım araçları
Green investment instruments within the scope of financial companies' sustainability-related obligations
  1. Tez No: 996431
  2. Yazar: İDİL ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
İklim krizinin etkilerinin yakından hissedildiği ve çevresel sürdürülebilirlik politikalarına duyulan ihtiyacın bu denli arttığı bir dönemde; iklim krizinin yalnızca geleceği ilgilendiren çevresel bir durum olarak değerlendirilmesi mümkün olmayıp, yaşamın her alanında hayatımızı olumsuz etkileyen bir niteliğe sahip olduğunun kabul edilmesi gerekmektedir. İklim krizi nedeniyle oldukça artan yeryüzü ortalama sıcaklığının, temel ihtiyaçlarda da büyük etkilerinin olduğunun, ihtiyaç tanımının dahi yeniden yapılmasını gerektirdiğinin ve bu değişimlerin yalnızca çevre üzerinde etkilerinin bulunmadığının kabul edilmesi önemlidir. Dünya üzerinde gerçekleşen hızlı sıcaklık artışlarının ve sıklaşan doğal felaketlerin, ekonomi üzerinde de çeşitli etkilerinin bulunduğu açık olup, her bir felaketin yeni bir maliyet kalemi doğurduğu ortadadır. Ticari hayatın ve finans uygulamalarının da bu yönde değişime uğraması ve temel ihtiyaçlara uyum göstermesi önemlidir. Açıklanan durum nedeniyle ekonomi politikalarında da değişikliğe gidilmesi ve daha sürdürülebilir politikaların tercih edilmesi gerekmektedir. Ekonomi politikalarının geliştirilmesi noktasında ise finans şirketlerinin temel yükümlülüklerinin daha geniş bir perspektiften incelenmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamda finans şirketlerinin sahip olduğu uyum yükümlülüğü, özen ve bağlılık yükümlülüğü ve yönetim yükümlülüğünün iklim politikalarını ve çevresel etkilerini içine alan bir şekilde değerlendirilmesi ve şirket için risk ve denetim araçlarının çevre üzerindeki etkileri de kapsayan bir niteliğe kavuşturulması gerekmektedir. Şirket faaliyetleri kapsamında finanse edilen projelerin çevre üzerindeki somut ve potansiyel etkilerin dikkate alınması ve şirket politikasının çevresel sürdürülebilirliğe uyum gösteren bir niteliğe kavuşturulması elzemdir. Bu çerçevede, iklim krizinin ekonomik sistem üzerindeki etkilerinin yalnızca makro düzeyde değil, mikro ölçekte de değerlendirilmesi ve finansal karar alma süreçlerinin artık yalnızca kârlılık ve risk dengesi üzerinden değil; çevresel etkiler, karbon yoğunluğu ve uzun vadeli sürdürülebilirlik kriterleri dikkate alınarak şekillenmesi önem arz etmektedir. Çünkü iklim kaynaklı risklerin göz ardı edilmesi, finansal istikrarın zedelenmesine, yatırım değerlerinin düşmesine ve piyasalarda ani dalgalanmalara yol açabilmektedir. Bu durum, finans şirketlerinin iklim risklerini finansal risk yönetimi süreçlerine entegre etmesini zorunlu kılmaktadır. Finans şirketlerinin iklim krizi karşısındaki sorumluluklarının, yalnızca gönüllülük esasına dayalı taahhütler veya kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarıyla sınırlandırılması yeterli değildir. Söz konusu ekonomi politikalarının döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirliğe hizmet etmesi konusunda ise yeşil yatırım araçları önemli bir unsuru oluşturmaktadır. Çalışmamız kapsamında mevcut mevzuat gelişimi detaylı bir şekilde incelenerek yeşil yatırım araçlarının kullanımı, getirdiği sorumluluklar ve potansiyel etkileri konusunda değerlendirmelerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
At a time when the effects of the climate crisis are being felt acutely and the need for environmental sustainability policies has increased significantly, it is necessary to recognize that the climate crisis cannot be viewed solely as an environmental issue concerning the future, but rather as a phenomenon that negatively impacts every aspect of our lives. It is crucial to recognize that the significantly increased average global temperature due to the climate crisis has major impacts on basic needs, necessitates a redefinition of what constitutes a need, and that these changes do not only affect the environment. It is clear that the rapid temperature increases and frequent natural disasters occurring around the world have various effects on the economy, and it is evident that each disaster creates a new cost item. It is important that commercial life and financial practices also undergo change in this direction and adapt to basic needs. Due to the situation described, changes must be made in economic policies, and more sustainable policies must be preferred. In terms of developing economic policies, it is important to examine the basic obligations of financial companies from a broader perspective. In this context, the compliance obligation, duty of care and loyalty, and management obligation of financial companies must be evaluated in a way that includes climate policies and environmental impacts, and the risk and control tools for the company must be developed to include their effects on the environment. It is essential to consider the concrete and potential environmental impacts of projects financed within the scope of company activities and to ensure that company policy is aligned with environmental sustainability. In this context, it is important to assess the effects of the climate crisis on the economic system not only at the macro level but also at the micro level, and to shape financial decision-making processes not only based on profitability and risk balance but also taking into account environmental impacts, carbon intensity, and long-term sustainability criteria. This is because ignoring climate-related risks can lead to financial instability, a decline in investment values, and sudden fluctuations in the markets. This situation makes it imperative for financial companies to integrate climate risks into their financial risk management processes. Limiting the responsibilities of financial companies in the face of the climate crisis to voluntary commitments or corporate social responsibility practices is not sufficient. Green investment instruments are a key element in ensuring that these economic policies serve the circular economy and sustainability. Within the scope of our study, current regulatory developments are examined in detail, and assessments are made regarding the use of green investment instruments, the responsibilities they entail, and their potential impacts.