8-aminokinolin'in metal komplekslerinin sentezi, biyolojik aktivitelerinin araştırılması ve teorik hesaplamalar
Synthesis of metal complexes of 8-aminquinoline, investigation of their biological activities, and theoretical calculations
  1. Tez No: 909868
  2. Yazar: SEDRA HASRİYİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Alüminyum, çapraz bağlayıcı olarak canlı vücudunda önemli roller oynayabilir. Beta amiloid oligomerizasyonu bunlardan biridir. Bu projede iki kinolin bazlı Al(III) şelatörün sentezi ve bunların ilgili karakterizasyonu ve in-vivo çalışmaları gerçekleştirilecektir. Amacımız, alüminyum ve Alzheimer hastalığı arasındaki bağlantıyı ve alüminyum ile amiloid kaskadı etkileşimini incelemektir. Alzheimer hastalığının en genel nedeni toksik olan amiloid ve Tau proteinlerinin beyinde bikimi sonucu nörodejeneratif hasarlarla ve bilişsel yetilerde kayıplarla ilerleyen bir durum olarak nitelendiriliyor. Amiloid ve tau proteinlerinin beyinde yığılması, yavaşçe hücre ölümüne sebep olur ve beyindeki sinir hücrelerinin arasındaki bağlantılar kopmaya başlar. Beyin hücrelerinde hızla meydana gelen ölüm, beynin büzüşmesine ve dolayısıyla hacimsel olarak küçülmesine yol açar.
Özet (Çeviri)
Aluminum can play important roles in the living body as a cross-linker. Beta amyloid oligomerization is one of them. In this project, two quinoline-based Al(III) chelators were used. synthesis and their respective characterization and in-vivo studies will be carried out. Our aim is to examine the connection between aluminum and Alzheimer's disease and the relationship between aluminum and amyloid. To examine the cascade interaction. The most common cause of Alzheimer's disease is the accumulation of toxic amyloid and Tau proteins. It is a disease that progresses with neurodegenerative damage and loss of cognitive abilities as a result of accumulation in the brain. is described as a situation. Amyloid and tau proteins accumulate in the brain, slowly It causes cell death and the connections between nerve cells in the brain begin to break. The rapid death of brain cells causes the brain to shrink, resulting in volumetric causes it to shrink.