Kimya bölümü öğrencilerinin kimyada yaygın olarak kullanılan ok sembollerine yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the scientific knowledge levels of chemistry students towards arrow symbols which are commonly used in chemistry
- Tez No: 909953
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TAŞKESENLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Fen Fakültesi Kimya bölümünde öğrenim gören birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerinin, kimyada yaygın olarak kullanılan ok sembollerine yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesidir. Yöntem: Mevcut araştırmada öğrencilerin kimyada yaygın olarak kullanılan ok sembollerinin adını, kullanım amacını ve amaca uygun örnek verme konusundaki bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlandığından betimsel tarama deseni tercih edilmiştir. Tarama deseninin kullanılma amacı, araştırma konusu ile ilgili kavramsal bilgi düzeylerini belirlemek ve bu bilgi düzeylerinin sınıf seviyelerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında, testte yer alan ok sembollerini öğrencilerin tanıyıp tanımadıklarına yönelik verdikleri cevaplar nicel veri analiz teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Sonuçlar frekans ve yüzde oranları şeklinde sunulmuştur. Bulgular: Birinci sınıf öğrencilerinin %54 ile en yüksek oranda tanıdıkları ok sembolü reaksiyon oku olmuştur. İkinci en bilinir ok sembolü ise %46 ile denge oku olmuştur. Dördüncü sınıf öğrencilerinde ise en yüksek bilinir ok sembolü, %69 ile reaksiyon oku olmuştur. Bu sembolü %56 ile denge oku ve spin kuantum oku takip etmiştir. Tüm öğrencilerin tanımakta en çok zorlandıkları ok sembolleri ise dipol moment oku, kırık ok ve ürünlere kayan dinamik denge oku olmuştur. Sonuçlar: Araştırma kapsamında ortaya çıkan ilk sonuç, öğrencilerin ok sembollerini tanıma, kullanım amacını bilme ve amaca uygun örnekler verme becerilerinde sınıf düzeyine bağlı olarak önemli farklılıklar olduğudur. Araştırma kapsamında ortaya çıkan bir diğer sonuç ise her iki sınıf düzeyinde de en çok tanınıp kullanımı konusunda bilgi sahibi olunan ok sembollerinin reaksiyon oku ile denge oku olduğudur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the level of knowledge of first and fourth year students studying in the Chemistry Department of the Faculty of Science about the arrow symbols commonly used in chemistry. Method: In the present study, descriptive survey design was preferred since it was aimed to examine the knowledge levels of the students about the name of the arrow symbols commonly used in chemistry, their purpose of use and giving examples suitable for the purpose. The purpose of using the survey design is to determine the conceptual knowledge levels related to the research topic and to reveal whether these knowledge levels differ according to the grade levels. Within the scope of the research, the answers given by the students about whether they recognised the arrow symbols in the test were analysed using quantitative data analysis techniques. The results were presented as frequency and percentage ratios. Findings: The arrow symbol most recognised by the first grade students was the reaction arrow with 54%. The second most recognised arrow symbol was the balance arrow with 46%. In the fourth grade students, the most recognised arrow symbol was the reaction arrow with 69%. This symbol was followed by equilibrium arrow and spin quantum arrow with 56%. The arrow symbols that all students had the most difficulty in recognising were dipole moment arrow, broken arrow and dynamic equilibrium arrow in favor of products. Conclusions: The first result of the research was that there are significant differences in students' ability to recognise arrow symbols, to know the purpose of use and to give examples appropriate to the purpose depending on the grade level. Another result of the study was that the arrow symbols that are most recognised and used at both grade levels are the reaction arrow and the balance arrow.