The importance of intelligence for Somali national security
Somali milli güvenliği için istihbaratın önemi
  1. Tez No: 910062
  2. Yazar: YUSUF MOHAMUD MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son araştırmalar, Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Ajansı (NISA) üzerine yapılan çalışmaların, istihbarat ajansının ardışık liderler tarafından nasıl siyasi bir araç haline getirildiğini göstererek, işlevsiz devlet kurumlarının kişiselleştirilmesi ve siyasallaştırılmasına katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, Somali'nin güvenlik sorunlarını ele almada bölgesel ve uluslararası aktörlerin katılımını ve etkinliğini, özellikle çatışma çözümü, barışı koruma ve kapasite geliştirme çabalarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Ayrıca, araştırma, Somali'de ulusal güvenliği artırmada istihbaratın önemini belirlemeyi hedeflemiştir. Hedef kitle, Ceza Soruşturma Departmanı, Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Ajansı ve polis teşkilatından memurları içermektedir. Çalışma, nicel bilgi için anketler ve nitel içgörüler için kapsamlı bir literatür taraması kullanarak hem nicel hem de nitel veri toplamıştır. Çalışma, Somali'nin güvenlik sorunlarını ele almada istihbaratın kritik rolünü vurgulamıştır. İstihbarat toplama ve analiz etme, çatışma kaynaklarını anlamada, güvenlik tehditlerini belirlemede ve aşırılık yanlısı faaliyetlere karşı etkili stratejiler geliştirmede gerekli olarak tanımlanmıştır. Araştırma, ulusal kurumlar genelinde gelişmiş istihbarat hizmetlerinin uygulanmasını ve küresel olarak istihbarat örgütleri arasında bir dikkat kültürünün geliştirilmesini savunmaktadır. Anahtar Kelimler: İstihbarat, Siyasallaşma, NISA, Güvenlik.
Özet (Çeviri)
Recent research on the National Intelligence and Security Agency (NISA) has established a foundation for future studies by demonstrating how the intelligence agency becomes a political tool manipulated by successive leaders, thereby contributing to the personalization and politicization of dysfunctional state institutions. The study aimed to evaluate the involvement and effectiveness of regional and international actors in addressing Somalia's security issues, particularly in conflict resolution, peacekeeping, and capacity-building efforts. Additionally, the research sought to establish the significance of intelligence in enhancing national security in Somalia. The target population included officers from the Criminal Investigation Department, the National Intelligence and Security Agency, and the police service. The study collected both quantitative and qualitative data, utilizing questionnaires for quantitative information and an extensive literature review for qualitative insights. The study highlighted the critical role of intelligence in addressing Somalia's security challenges. Intelligence gathering and analysis were identified as essential for understanding conflict sources, identifying security threats, and developing effective strategies to counter extremist activities. The research advocates for the implementation of advanced intelligence services across national institutions and the cultivation of a culture of caution among intelligence organizations. globally. Keyword: Intelligence, Politicization, NISA, Security.