Hemşirelere algoritma eşliğinde verilen endotrakeal aspirasyon eğitiminin hemşirelerin bilgi ve becerileri ile ventilatörle ilişkili pnömoni hızına etkisi
The effect of endotracheal aspiration training given to nurses with algorithm on nurses knowledge and skills and ventilator associated pneumonia rate
  1. Tez No: 910068
  2. Yazar: TÜLAY ÇIKRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖÇMEN BAYKARA, UZMAN ÇİĞDEM ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, hemşirelere algoritma eşliğinde verilen endotrakeal aspirasyon eğitiminin hemşirelerin bilgi ve becerileri ile ventilatörle ilişkili pnömoni hızına etkisini belirlemek amacıyla müdahale çalışması olarak yapılmıştır. Araştırma, 01 Kasım 2022-30 Haziran 2023 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde yatan 83 hasta ve 57 hemşire katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma üç aşamadan oluşmuştur. İlk aşama eğitim öncesi aşama olup yoğun bakım ünitelerinin üç aylık ventilatörle ilişkili pnömoni hızı değerlendirilmiştir. İkinci aşama eğitim ve danışmalık aşaması olup yoğun bakım ünitelerinde görev alan hemşirelere iki ay Açık Sistem Endotrakeal Aspirasyon Algoritması eşliğinde eğitim ve danışmanlık verilmiştir. Son aşama eğitim sonrası aşama olup yoğun bakım ünitelerinin üç aylık ventilatörle ilişkili pnömoni hızı değerlendirilmiştir. Araştırmada hemşirelerden; Kişisel Bilgi Formu, Açık Sistem Endotrakeal Aspirasyon Bilgi Testi, Endotrakeal Aspirasyon Beceri Kontrol Listesi, Ventilatörle İlişkili Pnömoni Bilgi Testi, hastalardan ise Tanıtıcı Özellikler ve Hasta İzlem Formu aracılığı ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik komisyon izni ve uygulamanın yapıldığı kurumdan yazılı izin alınmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yasal temsilcilerinden ve hemşirelerden aydınlatılmış onam alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesi Fleiss Kappa, Wilcoxon, Mc Nemar, Wilcoxon ve Ki-Kare Testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as an intervention study to determine the effect of endotracheal aspiration training given to nurses with an algorithm on the knowledge and skills of nurses and the rate of ventilator-associated pneumonia. The study was conducted with the participation of 83 patients and 57 nurses in the intensive care units of a state hospital between 01 November 2022 and 30 June 2023. The research consisted of three stages. The first stage was the pre-training stage and the three-month ventilator-associated pneumonia rate of intensive care units was evaluated. The second stage was the training and counselling stage, and nurses working in intensive care units were trained and counselled for two months with the Open System Endotracheal Aspiration Algorithm. The final stage is the post-training stage and the ventilator-related pneumonia rate of intensive care units for three months has been evaluated. In the study, data were collected from nurses using Personal Information Form, Open System Endotracheal Aspiration Knowledge Test, Endotracheal Aspiration Skill Checklist, Ventilator Associated Pneumonia Knowledge Test, and from patients using Descriptive Characteristics and Patient Follow-up Form. Ethics commission permission and written permission from the institution where the study was conducted were obtained for the implementation of the research. Informed consent was obtained from the legal representatives and nurses of the patients participating in the study. To evaluate the data, the Fleiss Kappa, Wilcoxon, Mc Nemar, Wilcoxon and Chi-Square Tests were used.