An investigation of high school students' attitudes towards English language learning by using literary texts
Edebi metinler kullanarak lise öğrencilerinin İngilizce dil öğrenimine yönelik tutumlarının incelenmesi
- Tez No: 910118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN DEMİROGLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu nitel çalışma, Türkiye'nin Şanlıurfa ilinin kırsal bir bölgesinde bulunan bir devlet lisesinde, A2 İngilizce yeterlilik seviyesine sahip lise öğrencileri ile yürütülmüştür. İngilizce derslerinde kullanılan ders kitapları öğrencilerin dil yeterliliklerinin üzerinde olup, bu da yapay içerik ve İngilizcenin gerçek hayatta kullanımına yönelik sınırlı fırsatlar nedeniyle dil ediniminde zorluklara yol açmıştır. Sonuç olarak, öğrenciler İngilizce derslerine ve dil öğrenme sürecine karşı olumsuz tutumlar geliştirmiş ve dil gelişimlerinde gerilemelere sebep olmuştur. Bu çalışmada, öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre seçilen edebi metinler ve bu metinlerin amaçlanan kazanımlarıyla uyumlu ders planları, 7 haftalık bir süre boyunca 36 öğrenciyle uygulanmıştır. Çalışmanın amacı, öğrencilerin İngilizceye ve dil öğrenme sürecine yönelik tutumlarındaki değişiklikleri araştırmaktır. Her dersten sonra, öğrencilerden edebi metinlere ve derslere yönelik deneyimlerini ve tutumlarını günlüklerine yazmaları istenmiştir. Çalışmanın sonunda bu günlükler toplanmış ve kodlama yöntemi kullanılarak içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Bulgular, edebi metinlerin İngilizce derslerine dahil edilmesinin öğrencilerin İngilizceye ve dil öğrenme sürecine yönelik tutumları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca, uygulama süresince öğrencilerin edebi metinlere yönelik ilgi ve tutumlarında olumlu bir artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study was conducted at a public high school in a rural area of Şanlıurfa province, Turkey, involving high school students with A2 proficiency level in English. The coursebooks used in their English lessons exceeded their language proficiency, which contributed to language acquisition challenges due to the artificial content and limited opportunities for the real-life usage of English. Consequently, students developed negative attitudes toward English lessons and the language learning process, leading to interruptions in their language development. In this study, literary texts selected based on the students' interests and needs, along with lesson plans aligned with the intended outcomes of these texts, were implemented with 36 students over a 7-week period. The aim of the study was to explore changes in students' attitudes toward English and the language learning process. After each lesson, students were asked to write their experiences and attitudes towards the literary texts and the lessons in their journals. At the end of the study, these journals were collected and analyzed through content analysis using a coding method. The findings indicated that incorporating literary texts into English lessons had a positive impact on students' attitudes toward English and the language learning process. Additionally, the study observed a positive increase in students' interest and attitudes toward literary texts throughout the implementation period.