Bir diş hekimliği fakültesinde elde edilmiş ultrasonografi görüntülerinin istenme nedenleri: Retrospektif çalışma
Reasons for the request of ultrasonography images obtained at a faculty of dentistry: Retrospective study
- Tez No: 726530
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY PEKER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ultrasonografi yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanıldığı, girişimsel olmayan bir görüntüleme yöntemidir. Bu çalışmanın amacı, bir diş hekimliği fakültesinde elde edilmiş ultrasonografi görüntülerinin istem nedenlerini, bu hastaların klinik bilgi ve radyografik bulgularını retrospektif olarak değerlendirmek ve tarama bölgelerini, kullanılan prob türünü ve doppler ultrasonografinin kullanım durumunu araştırmaktır. Bu çalışmada, radyoloji kliniğimize ultrasonografi tetkiki için başvuran hastaların ultrasonografi istem formları retrospektif olarak incelendi. İstem formunda klinik bilgi incelenerek ultrasonografi istem nedeni dört farklı gruba ayrıldı. Toplam 50 hastaya ait ultrasonografi istem formuna ulaşıldı. Hastaların 26'sı kadın (%52), 24'ü erkekti (%48) ve yaş ortalaması 45,06±14,50 olarak bulundu. Ultrasonografi istem nedenlerinin sıklığı sırasıyla, yumuşak dokuda şişlik (%42), kalsifikasyon (%26), diğer (%18) ve lenf nodu değerlendirmesi (%14) şeklindeydi. En fazla tarama yapılan bölgeler sırasıyla submandibular (%56), parotis (%16) ve yanak (%10) bölgesiydi. Ekstraoral prob türünün intraoral prob türüne göre daha fazla kullanıldığı (sırasıyla %78, %22) görüldü.
Özet (Çeviri)
Ultrasonography is a non-invasive imaging method that uses high frequency sound waves. The aim of this study is to retrospectively evaluate the reasons for request of ultrasonography images obtained in a dentistry faculty, the clinical information, and radiographic findings of these patients, and to investigate the scanned regions, the type of probe used and the use of the doppler ultrasonography. In this study, ultrasonography request forms of patients who applied to our radiology clinic for ultrasonography were analyzed retrospectively. By examining the clinical information of the patient in the request form, the reason for the request of ultrasonography was divided into four different groups. Ultrasonography request form of 50 patients were obtained. 26 of the patients were female (52%), 24 of the patients were male (48%) and the mean age was 45.06±14.50. Frequency of the reasons for request of ultrasonography were swelling in the soft tissue (42%), calcification (26%), other (18%), and lymph node evaluation (14%), respectively. The most scanned regions were the submandibular (56%), parotid (16%) and cheek (10%) regions, respectively. It was observed that the extraoral probe type was used more than the intraoral probe type (78%, 22% respectively).