Sjögren sendromlu hastalarda koroidal vaskülerite indeksi ve hastalık aktivasyonu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the choroidal vascularity index and its relationship with disease activity in patients with sjogren's syndrome
- Tez No: 910170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TAŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sjögren sendromu (SS) ön planda ekzokrin glandlarda tutulum yapan, kronik seyirli, otoimmün bir hastalıktır. Bunun yanında göz dahil birçok organı etkileyebilir. Gözün en çok damar içeren yapısı olan koroid birçok sistemik hastalıktan etkilenmektedir. Koroid vaskülarite indeksi (KVİ) sistemik hastalıklarda vasküler hasarlanmayı gösteren bir parametredir. Vasküler etkilenme arttıkça KVİ değerleri de düşer. Bu çalışmada, SS tanısı almış hastalarda ve kontrol grubunnda KVİ değerlendirilmiş olup SS ve hastalık aktivasyonu ile KVİ arasında ilişki olup olmadığının ortaya konulmasını amaçlandı. Bu çalışmaya 18-75 yaş aralığında SS tanısı olan 40 hasta ve 40 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Sjögren sendromu hastalık aktivite indeksi (SSDAI) ile hastalık aktivitesini değerlendirdik. SSDAI skoru ≥5 olanlar aktif,
Özet (Çeviri)
Sjogren's syndrome (SS) is a chronic autoimmune disease with involvement of exocrine glands in the foreground. In addition, it may affect many organs including the eye. The choroid, the most vascularised structure of the eye, is affected by many systemic diseases. Choroidal vascularity index (CVI) is a parameter showing vascular damage in systemic diseases. As vascular damage increases, CVI values decrease. In this study, CVI was evaluated in patients diagnosed with SS and in a control group. The aim of this study was to determine whether there is a relationship between SS and disease activation and CVI. In this study, 40 patients with SS between the ages of 18-75 years and 40 healthy controls were included. We evaluated disease activity with Sjögren's syndrome disease activity index (SSDAI). Patients with SSDAI score ≥5 were considered active and those with SSDAI score