Yerel medyanın dijitalleşme deneyimi: Mersin yerel medyası örneği
Digitalization experience of local media: The case of Mersin local media
  1. Tez No: 910186
  2. Yazar: AHMET SÜTCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ARDIÇ ÇOBANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Türkiye'nin ve dünyanın farklı bölgelerindeki yerel medyanın dijitalleşme süreçlerinin ışığında, Mersin'de yerel medyanın dijitalleşme deneyimini incelemekte ve bu süreçlerin yerel medya üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Türkiye'de internetin yaygınlaşması ve sosyal medyanın yükselişiyle 2000'li yıllardan itibaren yerel medyanın dijitalleşmesi hız kazanmıştır. Mersin gibi büyük ve dinamik bir şehirde dijitalleşmenin yerel medya üzerindeki etkileri Türkiye genelinden farklılıklar gösterebilmektedir. Mersin yerel basınının 19. yüzyıldan bu yana toplumsal ve siyasi gelişmeleri aktardığı, Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren halkın bilgilendirilmesinde rol oynadığı görülmektedir. 2000'li yıllarla birlikte Mersin'deki medya kuruluşları dijital platformlarda daha geniş bir kitleye ulaşma çabası içine girmiştir. Dijitalleşmenin getirdiği avantajlar arasında, içeriklerin geniş kitlelere ulaşması, görsel ve video içeriklerin izleyici ilgisini çekmesi, dijital reklamlarla gelir çeşitlendirilmesi yer almaktadır. Ancak bu dönüşüm, sermaye açısından zayıf olan yerel medya kuruluşları için finansal sürdürülebilirlik sorunlarına yol açmıştır. Bu çalışma, Mersin yerel medyasının dijitalleşme sürecini ele alarak, dijitalleşmenin içerik üretimi, dağıtımı, ekonomik yapı ve okuyucu etkileşimine olan etkilerini incelemektedir. Araştırmanın metodolojisi, nicel ve nitel verilere dayanmaktadır. Web trafiği ve sosyal medya etkileşim verileri analiz edilerek, 11 medya kuruluşunun (dört haber sitesi, üç televizyon kanalı, bir radyo ve üç basılı gazete) dijital faaliyetleri incelenmiştir. Nitel kısımda ise medya temsilcileriyle yapılan görüşmelerle, dijital yayıncılıkta yaşanan zorluklar ve yeni pratikler ele alınmıştır. Bu kapsamda çalışma, Mersin yerel medyasının dijitalleşme sürecini detaylı bir şekilde değerlendirerek, dijitalleşmenin sosyal medya ve dijital platformlarda varlık gösterme biçimlerine etkilerine ve gelecekteki stratejilere dair öngörüler sunmaktadır. Dijitalleşmenin yerel medya üzerindeki etkilerini ortaya koyan bu araştırma, Türkiye'deki yerel medya literatürüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the digitalization experience of local media in Mersin, in light of the digital transformation processes of local media in various regions of Turkey and around the world, and analyzes the impacts of this transformation on local media. The digitalization of local media in Turkey has accelerated since the 2000s with the spread of the internet and the rise of social media. It is observed that the local press in Mersin has been reflecting social and political developments since the 19th century and has played an important role in informing the public, especially from the early years of the Republic. Since the 2000s, media organizations in Mersin have made efforts to reach a broader audience through digital platforms. The advantages brought by digitalization include reaching larger audiences, capturing viewers' attention with visual and video content, and diversifying revenue streams through digital advertising. However, this transformation has led to financial sustainability challenges for local media organizations, particularly those with limited capital.The advantages of digitalization include reaching larger audiences, attracting viewers through visual and video content, and diversifying revenue streams through digital advertising. However, this transformation has led to financial sustainability challenges for local media organizations, especially those with limited capital. This study addresses the digitalization process of Mersin's local media, examining the impacts of digitalization on content production, distribution, economic structure, and audience engagement. The research methodology relies on both quantitative and qualitative data. The digital activities of 11 media outlets (four news websites, three television channels, one radio station, and three print newspapers) were analyzed through web traffic and social media engagement data. In the qualitative section, interviews with media representatives explored the challenges and new practices brought by digital publishing. In this context, the study thoroughly evaluates Mersin's local media's digitalization process, examining its impacts on social media presence and digital platforms, and offering insights into potential future strategies. This research aims to contribute to the local media literature in Turkey by highlighting the effects of digitalization on local media.